Plytváte potravinami? Zjistěte to!

Věděli jste, že průměrný Čech vyhodí ročně přibližně 200 kilo potravin? Že vizuálně nepřitažlivé potraviny se do našich obchodů ani nedostanou a že plýtvání začíná už při pěstování? Potraviny musí zvládnout dlouhou a náročnou cestu k tomu, aby se dostali až k vám domů. A mnoho z nich se dokonce nikdy nespotřebuje. Jaké jsou statistiky a co můžete udělat pro jejich záchranu?

Plýtvání začíná již při pěstování

Klasický řetězec vzniku potravin a příčin jejich plýtvání je následující:

1. Pěstování - nadprodukce, špatné skladování úrody, ztráty při sklizni, ...

2. Výroba a zpracování - chyby při balení, nevyhovující estetický standard, ...

3. Distribuce - nesprávná přeprava a skladování, špatné podmínky, ...

4. Spotřebitelé - vytváření velkých zásob, nesprávné skladování, špatné spotřebitelské návyky

Statistiky hovoří jasně

Pokud bychom se na problematiku plýtvání podívali z procentuálního hlediska, zjistili bychom, že existují takové potraviny, kterými plýtváme více a takové, které vyhazujeme méně. 

Rozdělení je následující:

  • Zelenina a ovoce = 45 %
  • Kořenová zelenina a hlízy = 45 %
  • Ryby a mořské plody = 35 %
  • Obiloviny = 30 %
  • Olejnatá semena a luštěniny = 20 %
  • Mléčné výrobky = 20 %
  • Maso = 20 % 
jak prestat plytvat potravinami

Zero waste 

Pokud i vás tak trochu zamrzela fakta zmíněná výše, určitě si kladete otázku, jak to změnit. A je to vůbec v moci jednotlivce? Odpověď je ANO. Pokud začneme omezovat plýtvání v našich domácnostech, je velmi pravděpodobné, že zajistíme dostatek potravin i pro naše budoucí generace, jejichž budoucnost je už nyní ohrožena například klimatickými změnami. Ty ovlivňují i výrobu potravin.

Jak zjistím zda plýtvám potravinami?

Mezi nejčastější znaky plýtvání potravinami v domácnosti patří tyto:

1. Často je najdete po záruce, nevhodné pro další použití: V tomto případě je jasné, že vám selhává plánování a skladování.

2. Máte velké zásoby a plnou komoru, nemáte přehled: Někdy propadáme nákupní horečce či sezónnímu šílenství v podobě zavařenin, houbové sezóny, nakládaček apod. V tomto bodě bychom měli zvolit vhodnou strategii ke zmírnění plýtvání. 

3. Často se objevují potraviny ve vašich odpadkových koších: Všimli jste si, že vynášíte smetí častěji, než je nutné? Důvodem může být nepřiměřené množství zapáchajícího jídla v odpadkovém koši. Toto je signál, že je asi čas na změnu. 

4. Zapomínáte na ně: Po pár dnech od velkého nákupu si vzpomenete na potravinu, kterou jste koupili za účelem, který jste nikdy nenaplnili? Pravděpodobně se ve vašem domově zabydlelo plýtvání.

Jak prestat plytvat potravinami

Nikdy není pozdě

Pokud jste u sebe doma na základě předchozích řádků identifikovali plýtvání a popsané praktiky jsou vám důvěrně známé, stále máte šanci zachránit velkou část potravin. V začátcích může být velmi efektivní pomůckou vakuování. A když ho po čase spojíte s vašimi novými návyky při plánování, nakupování a skladování, můžete dokonce ušetřit značný objem potravin a dokonce i peněz.

Vakuování potravin přispívá k lepší budoucnosti

Vakuování představuje zajímavý způsob, jak udržet potraviny déle chutné a čerstvé. Navíc jde o jednu z alternativ, která má za cíl snížit objem zkažených a vyhozených potravin. To představuje významný sociální, ekologický a ekonomický problém současné společnost. Dnes máme na výběr široké portfolio modelů italské značky Laica pro domácí i profi využití. Pokud s vakuováním pouze začínáte, můžete si ho vyzkoušet na cenově dostupné magnetické vakuovačce VT3205 se skvělým poměrem cena / výkon. 

vakuovačka potravin Laica

Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články o vakuování. Dočtete se třeba něco o způsobech a možnostech, jak zabránit plýtvání potravinami.

Použité údaje: Bibliografie: OZ Free Food (2021) Plýtvání v číslech. Dostupné na internetu: www.free-food.sk/problem/ake-su-statistiky/

Pošlete článek známému