27.02.2024
Klasický řetězec vzniku potravin a příčin jejich plýtvání je následující:
1. Pěstování - nadprodukce, špatné skladování úrody, ztráty při sklizni, ...
2. Výroba a zpracování - chyby při balení, nevyhovující estetický standard, ...
3. Distribuce - nesprávná přeprava a skladování, špatné podmínky, ...
4. Spotřebitelé - vytváření velkých zásob, nesprávné skladování, špatné spotřebitelské návyky
Pokud bychom se na problematiku plýtvání podívali z procentuálního hlediska, zjistili bychom, že existují takové potraviny, kterými plýtváme více a takové, které vyhazujeme méně.
Rozdělení je následující:
Pokud i vás tak trochu zamrzela fakta zmíněná výše, určitě si kladete otázku, jak to změnit. A je to vůbec v moci jednotlivce? Odpověď je ANO. Pokud začneme omezovat plýtvání v našich domácnostech, je velmi pravděpodobné, že zajistíme dostatek potravin i pro naše budoucí generace, jejichž budoucnost je už nyní ohrožena například klimatickými změnami. Ty ovlivňují i výrobu potravin.
Mezi nejčastější znaky plýtvání potravinami v domácnosti patří tyto:
1. Často je najdete po záruce, nevhodné pro další použití: V tomto případě je jasné, že vám selhává plánování a skladování.
2. Máte velké zásoby a plnou komoru, nemáte přehled: Někdy propadáme nákupní horečce či sezónnímu šílenství v podobě zavařenin, houbové sezóny, nakládaček apod. V tomto bodě bychom měli zvolit vhodnou strategii ke zmírnění plýtvání.
3. Často se objevují potraviny ve vašich odpadkových koších: Všimli jste si, že vynášíte smetí častěji, než je nutné? Důvodem může být nepřiměřené množství zapáchajícího jídla v odpadkovém koši. Toto je signál, že je asi čas na změnu.
4. Zapomínáte na ně: Po pár dnech od velkého nákupu si vzpomenete na potravinu, kterou jste koupili za účelem, který jste nikdy nenaplnili? Pravděpodobně se ve vašem domově zabydlelo plýtvání.
Pokud jste u sebe doma na základě předchozích řádků identifikovali plýtvání a popsané praktiky jsou vám důvěrně známé, stále máte šanci zachránit velkou část potravin. V začátcích může být velmi efektivní pomůckou vakuování. A když ho po čase spojíte s vašimi novými návyky při plánování, nakupování a skladování, můžete dokonce ušetřit značný objem potravin a dokonce i peněz.
Vakuování představuje zajímavý způsob, jak udržet potraviny déle chutné a čerstvé. Navíc jde o jednu z alternativ, která má za cíl snížit objem zkažených a vyhozených potravin. To představuje významný sociální, ekologický a ekonomický problém současné společnost. Dnes máme na výběr široké portfolio modelů italské značky Laica pro domácí i profi využití. Pokud s vakuováním pouze začínáte, můžete si ho vyzkoušet na cenově dostupné magnetické vakuovačce VT3205 se skvělým poměrem cena / výkon.
Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články o vakuování. Dočtete se třeba něco o způsobech a možnostech, jak zabránit plýtvání potravinami.
Použité údaje: Bibliografie: OZ Free Food (2021) Plýtvání v číslech. Dostupné na internetu: www.free-food.sk/problem/ake-su-statistiky/
Související produkty