Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

5 tipů, jak na správný pitný režim: Pomůžou aplikace i filtrační zařízení

04.03.2020

Pitný režim – nesmysl nebo odborně obhajitelný způsob konzumace tekutin? Tuhle otázku si možná klade každý, kdo se někdy zamyslel nad tím, kolik (a jakých) tekutin by měl denně vypít. Informace o tom, co může způsobit nedostatek vody a minerálů v našem těle, se na nás valí ze všech stran. Stejný problém ale může představovat také nadbytek vody. Kde je pravda? Podívali jsme se jí na zoubek a přidali 5 tipů, jak pít zodpovědně a zdravě.
Pijeme málo a špatně
Ze statistik a posledních výzkumů vyplývá, že drtivá většina z nás dostatečný příjem tekutin podceňuje. Jeden ze tří dospělých vypije méně než jeden litr vody denně a 86 procent dospívajících pije méně než jeden a půl litru tekutin za den, což je až nebezpečně málo. Dřívější poučky radily vypít dva až tři litry tekutin během dne. Dnes se obecně doporučuje vypít litr vody na třicet kilogramů váhy. A rozhodně se neřiďte pouze žízní. Žízeň totiž přichází tehdy, když je tělo dehydratované.

Pitný režim

Co ovlivňuje pitný režim a objem vypitých tekutin?
- Věk: Například u dětí je poměr vody v těle mnohem vyšší (u novorozence až 80 %), než u dospělých. Další problém, který jsme již nastínili výše, souvisí s vyšším věkem člověka, s nímž klesá pocit žízně.
- Pohlaví: Zatímco dospělý, 70 kilový muž by měl správně vypít 2,1-2,8 litru tekutin denně, u žen je potřeba o něco nižší.
- Denní náplň a fyzická aktivity: Pokud vykonáváme sedavé zaměstnání, náš příjem tekutin bude nižší, než v případě náročné fyzické aktivity, během které se z našeho těla vyplavuje větší množství vody a minerálů. Větší příjem tekutin by měli do svého plánu zařadit i sportovci.
- Složení a množství stravy: Strava tvoří zhruba čtvrtinu pitného režimu. Pokud je bohatá na bílkoviny a obsahuje větší množství soli, je potřeba tělo hydratovat víc, čímž přispějeme ke správnému metabolismu jednotlivých látek v těle.
- Nemoc: V případě nemoci je potřeba pitný režim hlídat víc než obvykle. Nemocný člověk nemusí žízeň pociťovat nebo mu může polykání dělat problémy. Dostatečný příjem tekutin je ale nezbytný pro to, aby se tělo s nemocí vypořádalo a zahájilo správnou rekonvalescenci.
- Roční období: Logicky větší spotřebu tekutin bychom měli mít v letních horkých dnech.

Ani málo ani moc
Tělo dospělého člověka je tvořeno z 60 % vodou. Málokdo také ví, že už se ztrátou 2 % hrozí příznaky dehydratace. Odborníci se svorně shodují na tom, že optimální tekutinou pro naše tělo je čistá voda. Vzhledem k poměru ceny a kvality se pak nejvíc hodí ta kohoutková. Někomu ale může vadit její typický zápach, se kterým si hravě poradí filtrační zařízení.

Pitný režim

Na výběr máte jak filtrační konvice, tak novinku v podobě filtračních láhví. Filtrační zařízení jsou vybavená speciálními vodními filtry, které zbavují vodu nepříjemného pachu, ale i některých nežádoucích látek. To vše naopak při zachování minerálů, které jsou pro naše tělo nezbytně důležité.

Za optimální je považováno množství od 200 do 500 mg rozpuštěných minerálních látek v jednom litru vody. Nadbytek či naopak nedostatek minerálů v těle se projevuje nejrůznějšími komplikacemi a prokazatelně souvisí s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

5 tipů, jak na správný pitný režim
Abyste do svého těla dostali optimální množství tekutin, nechte se inspirovat následujícími tipy:
1. Spočítejte si to: Na internetu dohledáte spoustu tzv. hydratačních kalkulaček, které vám na základě vstupních dat spočítají optimální množství přijatých tekutin.
2. Správné rozvržení je základ: Pokud jste celý den pitný režim zanedbávali, rozhodně ho nezkoušejte dohnat večer. Akorát zatížíte ledviny a v noci se rozhodně nevyspíte. Každou hodinu vypijte zhruba 200 ml čisté vody, čaje nebo zeleninových či ovocných šťáv.
3. Přizvěte si pomoc chytrého společníka: A je jedno, jestli zvolíte filtrační konvici s Bi-flux filtrem nebo inovativní filtrační láhev Laica FLOW'N GO s filtrem FAST DISK. Voda je díky láhvi přefiltrována okamžitě, kdekoli a kdykoli. Můžete si ji vzít do kanceláře, na poradu nebo tam, kde potřebujete mít tekutiny neustále po ruce. A na slavnostně prostřeném stole působí také obzvlášť efektivně.
4. Nechte starosti na aplikaci: Abyste nemuseli neustále hlídat čas a počet vypitých sklenic, stáhněte si některou z chytrých aplikací, které tohle hravě zvládnou za vás.
5. Tekutiny střídejte: Koho by bavilo pít pořád dokola obyčejnou vodu? Abyste se do pití nemuseli nutit, střídejte ji s bylinnými čaji, ovocnými nebo zeleninovými šťávami. Skvěle poslouží i nejrůznější bylinky nebo citrusy, které chuť zdánlivě „obyčejné“ vody skvěle vyladí.

Pošlete článek známému