Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Blog

Obrázok ku článku Mikroplasty: Neviditelný nepřítel v našem těle

Mikroplasty: Neviditelný nepřítel v našem těle

Když se řekne mikroplast, možná si představíme malé kousky plastu, ale jak malé jsou a jaký mají vliv na naše životy? Mikroplasty jsou plastové fragmenty tak drobné, že je většinou nevidíme pouhým okem a musíme použít mikroskop. Dříve jsme o nich téměř nevěděli, ale dnes se stávají středem pozornosti vědeckých studií a ochrany životního prostředí.

29.01.2024

Obrázok ku článku Chlór v pitné vodě: účinný spojenec, nebo nepříjemný host?

Chlór v pitné vodě: účinný spojenec, nebo nepříjemný host?

Pití kohoutkové vody vs. balené vody. To je dilema, které si řešíme, když nosíme těžká balení pitné vody z obchodu domů. Česká kohoutková voda patří mezi nejkvalitnější v Evropě, ale i tak musí projít úpravou, která zahrnuje chlor, ovlivňující chuť a vůni. Jak se vypořádat s tímto problémem a užít si čistou vodu bez kompromisů na chuti?

29.01.2024

Obrázok ku článku Nepříjemné zimní nachlazení? Spolehlivý lék máme všichni doma!

Nepříjemné zimní nachlazení? Spolehlivý lék máme všichni doma!

Většina z nás dobře ví, že je to právě zimní období, v němž jsme extrémně náchylní k nachlazení, nepříjemné chřipce anebo bolestivé angíně. Za vinu to dáváme zejména chladnému počasí, avšak ve skutečnosti není viníkem samotný chlad, ale naše nevědomost.

05.01.2024

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Jak vyléčit kašel bez léků a chemie? Vyzkoušejte inhalaci!

Jak vyléčit kašel bez léků a chemie? Vyzkoušejte inhalaci!

Podzimní plískanice a nevyzpytatelné počasí je ideálním obdobím pro rozvoj chřipek a šíření nejrůznějších respiračních onemocnění. Bojujete s nepříjemným kašlem? Máme pro vás několik tipů, jak ho vyléčit bez drahých léků a chemie.

23.11.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Inhalování pro začátečníky: Dětské inhalátory = malé obláčky zdraví

Inhalování pro začátečníky: Dětské inhalátory = malé obláčky zdraví

V předchozím článku z našeho obsáhlého seriálu „Inhalování pro začátečníky“ jsme si popsali, jak fungují kompresorové inhalátory, s jakými léčivy zvládnou pracovat a kdo by měl o jejich pořízení vážně uvažovat. Specifickou kategorií ve světě inhalátorů jsou ovšem inhalátory dětské, kterým budeme věnovat dnešní příspěvek.

02.11.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku Chřipková sezóna? Vybavte se na ni kysaným zelím, inhalátorem a bylinkami

Chřipková sezóna? Vybavte se na ni kysaným zelím, inhalátorem a bylinkami

Na přelomu října a listopadu obvykle nastává chřipková sezóna. Epidemie, která trvá zhruba šest týdnů, pak většinou znovu propuká v prvních týdnech nového roku. Chřipkové viry každoročně jenom v Česku a na Slovensku způsobí onemocnění statisíců až dvou milionů lidí. Jak se jim ubránit? Základem je důkladná příprava!

19.10.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Jak se zbavit rýmy? Jak nachlazení předejít a co dělat, když už jste onemocněli

Jak se zbavit rýmy? Jak nachlazení předejít a co dělat, když už jste onemocněli

Každý rok je to stejné. Po létě přichází ochlazení, lidem chybí sluníčko a ordinace čekáren se začínají pomalu plnit pacienty s na vlas stejnými příznaky. Rýma, kašel, zvýšená teplota. Vy se ale až k doktorovi letos dostat nemusíte. Stačí znát pár jednoduchých triků a rýma se vám vyhne obloukem. Důležité je začít včas a nepolevit celou sezonu. A pokud i přesto onemocníte, zkuste kombinaci všech našich doporučení najednou a uvidíte, že se “dáte dohromady” během pár dní.

18.09.2023

Danka Kladivová

Obrázok ku článku Sportujete, kojíte, jste ve stresu nebo žijete na vesnici? Pijte vodu určenou speciálně pro vaše potřeby

Sportujete, kojíte, jste ve stresu nebo žijete na vesnici? Pijte vodu určenou speciálně pro vaše potřeby

Je pravda, že kvalita vody u nás patří k těm nejlepším v rámci celé Evropy. Přísné regule a kontroly zajišťují její zdravotní nezávadnost. Jejím problémem ovšem může být přílišná úprava chlorem, která chuti ani vůni kohoutkové vody nepřidá. Když k výše uvedenému přidáte ještě skutečnost, že se ve vodě mohou nacházet rezidua léků nebo třeba zbytky dusičnanů, asi nám dáte za pravdu, že je vhodné vodu v domácím prostředí odpovídajícím způsobem upravovat. Zvlášť v situacích, které si o to vyloženě říkají.

13.09.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Inhalace uleví při nachlazení i zrádné chřipce

Inhalace uleví při nachlazení i zrádné chřipce

Počty nakažených různými respiračními chorobami se v posledních letech prudce zvyšují. Nebezpečná chřipka postihne každý rok zhruba 15% populace. V Česku jí ročně onemocní asi milion obyvatel. Hlavními „přenašeči“ jsou děti v předškolním a školním věku. Nejohroženější skupinu pak představují lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárního systému, ledvin, osoby s diabetem, imunodeficitem, děti léčené dlouhodobě salicyláty a osoby nad 50 let. Jak se před nepříjemným nachlazením a nebezpečnou chřipkou chránit? A co dělat, když udeří v plné síle?

02.09.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Uhlíkové filtry na vodu

Uhlíkové filtry na vodu

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vám teče doma z kohoutku? Možná vás to překvapí, ale je to přísně kontrolovaná a hygienicky nezávadná voda s vyváženým poměrem minerálních látek. Často je hlídaná lépe než třeba voda v obřích plastových barelech nebo PET lahvích.

03.08.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Jak filtrovat pitnou voduObrázok ku článku Co se děje s tělem při alergii a jak vám může pomoct inhalátor?

Co se děje s tělem při alergii a jak vám může pomoct inhalátor?

Podle aktuálních statistik trpí nějakou formou alergie dva miliony Čechů. V Evropě je pak situace ještě horší. Alergik je každý druhý obyvatel EU. Procento osob trpících alergií by mělo i do budoucna stoupat. Z dalších výzkumů dále vyplývá, že 70 % alergiků se kvůli alergii cítí limitováno při každodenních činnostech a 40 % se cítí frustrováno komplikacemi, které jim přináší chronické alergické nemoci. Díky přenosnému inhalátoru tomu však tak být nemusí.

10.07.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku Chystáte se inhalovat? Na tohle byste neměli zapomenout

Chystáte se inhalovat? Na tohle byste neměli zapomenout

Účinky inhalování znali už naši předci ve starověkém Egyptě. V té době jim sice život neulehčovaly dnešní vychytávky v podobě kompresorových anebo ultrazvukových inhalátorů, měli však vlastní způsoby, jak inhalovat výpary třeba z eukalyptu. Dnes jsou možnosti inhalace daleko zajímavější a rozmanitější. Ani ten nejlepší a nejdražší inhalátor ale nebude fungovat správně, pokud si neosvojíte zásady jeho správného používání.

09.07.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací

Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací

Pylová sezóna je v plném proudu. Zhruba u jedné třetiny obyvatel České republiky se pravidelně či nárazově objevuje nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu. S prvními projevy pylové alergie se můžeme setkat už v únoru s květem prvních jarních keřů. Od tohoto období, až do podzimu, kdy uzavírají sezónu ambrozie a pelyněk, se nepříjemným alergickým reakcím nevyhne řada z nás. Jak jejich projevy zmírnit anebo si alespoň trošku ulehčit? Odpovědí je inhalace.

04.07.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku Noční zvlhčování vzduchu teď bude ještě příjemnější

Noční zvlhčování vzduchu teď bude ještě příjemnější

Suchý vzduch v místnosti je problém. Při nízké vlhkosti totiž vysychají dýchací cesty, oslabuje se naše obranyschopnost a snadněji podléháme onemocněním. Zejména malé děti jsou náchylnější, protože ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, je potřeba osvojit si základní zásady správného větrání a při opravdu nízké vlhkosti v domě anebo bytě pořídit kvalitní zvlhčovač.

21.05.2023

Veronika Zvadova