Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jak vyléčit kašel bez léků a chemie? Vyzkoušejte inhalaci!

Podzimní plískanice a nevyzpytatelné počasí je ideálním obdobím pro rozvoj chřipek a šíření nejrůznějších respiračních onemocnění. Bojujete s nepříjemným kašlem? Máme pro vás několik tipů, jak ho vyléčit bez drahých léků a chemie.

Inhalace metoda stará tisíciletí

Pokud vám už běžně dostupné léky nezabírají, nebo se jednoduše chcete vyhnout chemii, zkuste k léčbě kašle využít jednu z prastarých léčebných metod, kterou znali už před tisíci lety. Řeč je samozřejmě o inhalaci, která přirozeně zvlhčuje naše sliznice a umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Zařadit ji do svého léčebného plánu můžete díky inovativním inhalátorům italského výrobce Laica. Na rozdíl od orálního užívání pilulek či sirupů, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu pouze v dýchacích cestách. Inhalační léčba tím výrazně snižuje riziko nežádoucích účinků. Navíc pro tuhle terapii můžete využít celou škálu přírodních (např. těch bylinkových) roztoků. Ty nejznámější najdete v tomto článku.

Co všechno moderní inhalátory zvládnou?

Inhalátory Laica plní tři základní funkce:

  • Odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest.
  • Zvládnou rozpouštět přebytečný hlen, čímž umožňují snazší vykašlávání a uvolňují nosní dutiny.
  • Zlepšují přirozenou funkci sliznice dýchacích cest, čímž přispívají k lepší obranyschopnosti. 

Abyste ale využili účinky inhalace na maximum, je dobré vědět, jak správně inhalovat. Ať už vaše volba padla na kompresorový anebo ultrazvukový inhalátor, myslete na to, že ani jeden z nich nebude fungovat, pokud si sami neosvojíte správnou techniku inhalace. Ideální tak je, pokud budete u inhalace sedět třeba ve svém oblíbeném křesle a sledovat oblíbený seriál nebo film. Hlavu je potřeba držet vzpřímeně, ideálně v jedné ose s páteří. Vzpřímený by měl být také váš trup. To proto, aby se dýchací cesty správně „otevřely“ a mohla do nich proudit účinná látka. Důležitá je ale také samotná technika inhalace. Nejprve se proto pomalu a zhluboka nadechněte nosem anebo ústy. V této fázi nezapomínejte na nasazení masky inhalátoru. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza.

Jak často je potřeba inhalovat?

Pokud plánujete využít výhod inhalace u dětí, počítejte s tím, že zvláště mladší dítka mohou být občas neposedná, netrapte je proto dlouhou inhalací. Ideálně léčbu rozdělte na několik „pětiminutovek,“ během kterých můžete dítku předčítat nebo ho nechat sledovat oblíbenou pohádku či video na internetu. Inhalaci se u malých dětí vyhněte při horečkách a velkých bolestech hlavy, hlavně na začátku onemocnění. Metodu zařaďte do léčebného plánu druhý nebo třetí den od začátku obtíží, případně hned při nástupu kašle. Dospělí by pak měli inhalovat dvakrát až třikrát denně po dobu 15 minut. Pokud vás trápí alergie, dávejte si pozor na roztoky s bylinkami, které mohou alergické reakce zhoršovat. Třeba takový heřmánek má sice celou řadu hojivých účinků, ale k inhalaci při kašli a rýmě není úplně ideální, protože zbytečně vysušuje sliznice. Pokud se obáváte alergické reakce, sáhněte raději po soli nebo inhalujte jen páru z čisté vody nebo Vincentky.

Kompletní nabídku našich inhalátorů najdete tu.

Pošlete článek známému