Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Nepříjemné zimní nachlazení? Spolehlivý lék máme všichni doma!

Většina z nás dobře ví, že je to právě zimní období, v němž jsme extrémně náchylní k nachlazení, nepříjemné chřipce anebo bolestivé angíně. Za vinu to dáváme zejména chladnému počasí, avšak ve skutečnosti není viníkem samotný chlad, ale naše nevědomost.

Díky chladu totiž nepociťujeme pocit žízně a nedostatek tekutin je (kromě jiného, samozřejmě) příčinou oslabení organizmu, který jde ruku v ruce se vznikem a rozvojem „tradičních“ sezónních chorob a nemocí. Předcházet jim je přitom tak jednoduché. Zázračný elixír a téměř bezplatný lék máme totiž všichni doma…

Voda jako životadárná tekutina

O pitném režimu se nejčastěji mluví během tropických horkých dnů, avšak i na podzim a v zimě je jeho dodržování neméně důležité. Dospělý člověk by měl denně vypít dva až dva a půl litru tekutin. Při onemocnění, ať už v jeho počátku, průběhu nebo po skončení, se toto množství zvyšuje na tři litry denně.

Filtrační konvice Laica

Samotná čistá voda je základem prevence či žádanou pomocí pro virem oslabený a napadený organizmus. Pokud potřebujeme její blahodárné účinky umocnit, stačí do vody přidat šťávu bohatou na vitamín C. Může jít o šťávu z citrusů, šípků, černého rybízu anebo rakytníku.

Nečekané účinky čisté vody

Lidské tělo tvoří přibližně ze sedmdesáti procent voda. Není proto těžké uhodnout, že je pro jeho správnou funkci zcela nepostradatelná. Už úbytek vody v řádech několika mála desetin procent se na nás projeví malátností a nepříjemnou bolestí hlavy. 

Pokud tělu chybí větší množství vody, nastává dehydratace, která může v krajním případě končit dokonce smrtí. Málokdo si také uvědomuje skutečnost, že dostatečný pitný režim umocňuje správné fungování metabolismu a je nezbytný také pro příjem a vstřebávání minerálů a některých vitamínů.

Bez vody se z těla nemohou dostávat odpadní látky, které mu z dlouhodobého hlediska rozhodně neprospívají. Svou nezastupitelnou roli sehrává voda také při nemocech a nachlazeních. Co všechno tahle životadárná tekutina vlastně dokáže?

  • Zmírňuje horečku – ochlazuje organizmus zevnitř a pomáhá tělu regulovat teplotu, proto se doporučuje během nemoci vypít alespoň 4 litry tekutin.
  • Zklidňuje podrážděné sliznice – zvlhčováním sliznic zmírňuje nepříjemnou bolest v krku
  • Rozpouští hlen – voda pomáhá správné tvorbě i rozpouštění hlenu, zároveň také umocňuje účinky léků k tomu určených
  • Posiluje sliznice – suché sliznice jsou náchylné na kapénkové infekce, proto je potřeba je neustále zvlhčovat
  • Doplňuje minerály – je důležité doplňovat do těla minerály, které jsou vyplavovány vlivem zvýšeného pocení, ideálně minerálními vodami s obsahem hořčíku, draslíku a sodíku 
  • Napomáhá trávení – voda ulehčuje trávicímu traktu a usnadňuje vstřebávání živin. Především při průjmu či zvracení je naprosto nezbytné dostat do svého těla alespoň 4 litry vody za den
  • Podporuje imunitu – díky vodě se do buněk dostává více kyslíku, což jde ruku v ruce s posilněnou imunitou. 
Filtračná kanvica Laica

Osm sklenic jako prevence

V období chřipek a nachlazení je nanejvýš vhodné učinit preventivní opatření. Jedním z nich je překvapivě vypití osmi 2dl sklenic vody denně. K tomuto závěru došel Dr. David Lewis ve své studii, při které sledoval 2000 osob. Skupina, která vypila pouze tři sklenice denně, měla pětkrát vyšší šanci, že onemocní rýmou a čtyřikrát větší šanci onemocnění chřipkou.

Dr. Lewis to vysvětluje na příkladu s mucholapkou. Nosní sliznice, pakliže není dostatečně hydratována, neplní správně svou funkci a nezachytává prolétající bakterie a viry podobně jako suchá mucholapka. Takže ruku na srdce, kolik sklenic vody jste dnes vypili vy?

Související produkty

Pošlete článek známému