Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Budíte se kvůli žízni? Může jít o banalitu, ale také závažný problém

Žízeň můžeme velmi zjednodušeně charakterizovat jako pocit potřeby příjmu tekutin. Tuto potřebu ovlivňuje a řídí především část našeho mozku nazývaná hypotalamus. Buňky v něm umístěné jsou v neustálém kontaktu s protékající krví, u které kontrolují její složení. Je-li v krvi přítomná vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál, že je potřeba krev naředit vodou. A my tak pocítíme potřebu napít se.
Ani moc ani málo
Jak by měl vypadat pitný režim dospělého a zdravého člověka? Už dávno neplatí, že bychom měli denně vypít 2 až 3 litry vody. Ideální je, pokud si příjem tekutin vypočítáme na základě jednoduché rovnice, která říká, že na jeden kilogram hmotnosti potřebujeme 25 mililitrů tekutiny. Z toho jednoduše vypočítáme, že ženě, která váží padesát kilo, bude stačit vypít pouze 1,25 litru vody, naopak stokilový muž by měl vypít až 2,5 litrů vhodných tekutin.

Kohoutková voda je základ
A jaké tekutiny máme na mysli? V první řadě jde samozřejmě o čistou, ideálně kohoutkovou vodu, kterou můžeme doplnit zelenými či bílými čaji, zeleninovými nebo ovocnými šťávami či minerálními vodami. Spoustě z nás ovšem kohoutková voda tak úplně nevoní. A to doslova. Chuť kohoutkové vody totiž ovlivňuje celá řada látek a minerálů. Problémem je například chlor, který vodě propůjčuje typický chlorový zápach a nevábnou chuť. S kvalitou, ale i chutí vody však může pomoci filtrační konvice Laica.

Nočné pitie

Filtrační konvice Laica

Filtrační konvice Laica jsou „dítětem“ italské firmy, která svou činnost zahájila již v roce 1974. S výrobou filtračních konvic má společnost Laica více než dvacetileté zkušenosti. Proto se není čemu divit, že její produkty najdeme téměř na všech kontinentech. Filtrační konvice Laica se mohou pochlubit patentovanou technologií i světovými certifikacemi zdravotní nezávadnosti. Když k tomu všemu přidáme ještě italský design a výrobu, jen těžko byste hledali konkurenta. Laica zbaví vodu typického chlorového zápachu, vodního kamene, těžkých kovů jako jsou olovo, zinek a měď, ale také některých herbicidů a pesticidů.

Co když máme opačný problém?
Drtivá většina zdrojů hovoří o pitném režimu, který řada z nás podceňuje. Už se ale nemluví o problému opačném – nadměrnému pocitu žízně. Pokud vás žízeň budí během noci, nepropadejte panice. Tělo potřebuje více vody ve chvíli, kdy bojuje s nějakým onemocněním, horečkou anebo po náročné fyzické aktivitě. V takovém případě vás během noci nemusí zdržovat časté procházky do kuchyně pro vodu. Jednoduše si k posteli postavíte večer naplněnou konvici Laica a v průběhu noci si jednoduše doléváte. Za zvýšený pocit žízně ale může také sucho nebo nadměrné teplo v místnosti či konzumace většího množství soli.  Právě sůl totiž bývá tím nejčastějším spouštěčem pocitu žízně. Češi obecně solí více, než je zdrávo. Vždyť denní doporučenou dávku, která činí asi 2 – 4 gramy soli, překračujeme téměř trojnásobně! A to je problém.

Žízeň a sůl jdou ruku v ruce
Nadměrná konzumace soli totiž spouští celou řadu závažných onemocnění. A nejde jen o vysoký tlak anebo kardiovaskulární nemoci. Pokud je v těle soli nadbytek a vyměšovací systém ji nestačí vyloučit, dochází k otravě, která může skončit i smrtí. Konečné stádium obvykle provázejí tři druhy příznaků. Mezi první příznaky nadměrného solení patří funkční poruchy jater, ledvin nebo kůže, pro druhé stadium je typické selhávání orgánů a bílkovina v moči. Třetí stadium se projevuje nálezem bílkovin, močových válců, červených krvinek a hnisu v moči, což jsou všechno známky závažného poškození ledvin.
Jste zdraví, nepotíte se a málo solíte? Pak zpozorněte

Nočné pitie

V případě, že jste neprodělali žádné onemocnění, nevěnujete se náročnější fyzické aktivitě, sůl se ve vašem jídelníčku objevuje jen poskrovnu, a přesto pociťujete neovladatelný pocit žízně, zpozorněte. Časté noční či denní pití totiž může poukazovat na vážný zdravotní problém. Svou roli zde může hrát i psychika, člověk totiž může trpět tzv. psychogenní žízní. S tou se potýkají lidé vystavení velké stresové zátěži či lidé s duševními poruchami, jako je neuróza, psychická labilita, schizofrenie a další.

Žízeň a časté močení? Pozor na cukrovku!
Pokud neuhasitelný pocit žízně doprovází také časté nucení na toaletu, může jít o důsledek neléčené cukrovky. Nebezpečná je také tzv. „žíznivka“ (diabetes insipidius), která ale nemá nic společného se zmíněnou cukrovkou, byť k tomu název nemoci svádí. V takovém případě se člověku nedostává antidiuretického hormonu, za jehož výrobu je zodpovědná část mozku. Vznik a rozvoj žíznivky může být spojen s úrazy hlavy nebo s nesprávnou činností ledvin. V obou případech je potřeba neprodleně navštívit lékaře, aby stav pacienta posoudil, případně mu nasadil odpovídající léčbu.

Pošlete článek známému