Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jak vyléčit rýmu? Zkuste alternativní způsoby

Trápí vás otravná rýma nebo problémy s horními dýchacími cestami a hledáte způsoby, jak se jí co nejdřív účinně a přitom citlivě zbavit? Máme pro vás několik tipů, jak na rýmu alternativními způsoby! Od nepříjemné rýmy pomůže slaná voda, inhalace, zázvorová lázeň nebo kuřecí vývar.

Když se úlevy nedostává

Spousta z nás míří s ucpaným nosem do lékárny, odkud si obvykle odnášíme nějaký ten sprej, na který běhají v televizi nekonečné reklamy. Málokdo si ale přečte příbalový leták a uvědomí rizika, které jsou s těmito přípravky spojené. U nosních sprejů (netýká se mořských vod) je potřeba dodržovat přesné dávkování a neužívat sprej déle, než je nezbytně nutné. V opačném případě si totiž můžete zadělat na zdravotní komplikace nebo dokonce závislost.

chripka a inhalace

Špatně léčená rýma může skončit operací

Nosní sliznice totiž po nějaké době přestane na nosní kapky reagovat a zůstane tak trvale zduřená. To je efekt, který je nevratný a je třeba zahájit jinou léčbu. Obvykle se v tuhle chvíli nasazují kortikoidové spreje. Pokud nepomůžou ani ty, je v mnohých případech nevyhnutelná operace. Závislost na kapkách na chemické bázi vede i k bolestem hlavy a krvácení z nosu. Někteří lékárníci dokonce tvrdí, že může vzniknout už po třech dnech (nesprávného) užívání! Naštěstí existují citlivější alternativy, jak se rýmy zbavit i bez kapek z lékáren.

Vývar do břicha a sůl do nosu

Účinným prostředkem, jak se zbavit ucpaného nosu a nepříjemné rýmy, je poctivý kuřecí vývar. Domácí kuřecí polévka má silné protizánětlivé účinky, což zmírňuje příznaky infekce horních cest dýchacích. Zajímavý je i výzkum vědců a lékařů z Nebrasky, kteří zjistili, že silný kuřecí vývar zpomalil pohyb bakterií a umožnil tělu, aby škodliviny samo vyplavilo. Další osvědčenou radou, kterou znaly už naše babičky, je výplach nosu solným roztokem. Výplach pomáhá ukočírovat právě probíhající rýmu, ale zároveň se doporučuje jako prevence viróz. A co se během výplachu vlastně s naším tělem děje? Solný roztok odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak průchodnost dýchacích cest. Zároveň zvlhčí oschlé sliznice, a dopřeje tak lepší komfort při dýchání. Účinný je také při povzbuzení činnosti řasinek, jejichž funkce je důležitá pro prevenci zanesení infekce do vedlejších nosních dutin. A zajímavým benefitem je i to, že přispěje k uvolnění takzvané zadní rýmy.

Jak si připravit solný roztok doma?

Stačí do 3 dl vody vysypat 2,7 g kuchyňské soli a nechat ji rozpustit. Dobu nutnou pro léčbu rýmy může zkrátit i horká vana s mořskou solí, do které přidáte nastrouhaný zázvor zavázaný do plátěného pytlíčku (postačí kapesník nebo kousek plátýnka). 

Pokud vás trápí bolavý a odřený nos, ulevte mu po domácku vyrobenou majoránkovou mastí. Stačí smíchat obyčejné máslo s mletou majoránkou a nos několikrát denně potírat.

majorankova mast na nos

Inhalace jako účinný pomocník při rýmě, astmatu a jiných dýchacích potížích

Dalším alternativním způsobem, jak zahájit léčbu rýmy je inhalace. Inhalování je vhodné jak pro alergiky, astmatiky, tak pro ty, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Zároveň jde o účinnou formu prevence. Inhalační terapie má velmi daleké kořeny. Znali ji už ve starověkém Egyptě nebo Římě, kde inhalovali páry provoněné třeba eukalyptem. Dnešní možnosti jsou samozřejmě více variabilní a pohodlnější. 

Jaké roztoky můžete inhalovat?

Inhalovat můžete jak minerální vody, tak roztoky, které koupíte v lékárně. V jednom z dřívějších článků jsme zmiňovali deset inhalačních roztoků, které si vyrobíte jednoduše doma. Pro léčbu rýmy je ideální třeba roztok z eukalyptu a borovice lesní nebo ten, který je ovoněný mátou peprnou. Vedle nešlápnete ani s rýmovníkem nebo cibulovým roztokem. Ten sice nevoní, v boji s rýmou ale dosahuje značných kvalit. 

Inhalátory Laica na domácí inhalaci

S účinnou inhalací pomůžou kvalitní inhalátory značky Laica, která patří mezi průkopníka v oblasti inhalace. Vybrat si můžete jak inhalátor ultrazvukový, tak kompresorový. Inhalování je nesmírně jednoduché, pohodlné a především účinné.

A jaké jsou konkrétní benefity inhalace? Třeba to, že je dosaženo vysoké koncentrace léčiva ve specifické oblasti. Inhalace dále rozpouští přebytečné hleny, odstraňuje otok a tím zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Nemůžeme zapomenout ani na to, že správně prováděná a pravidelná inhalace má vliv na celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest a je tak dobrou prevencí proti chřipce a nachlazení.

Pošlete článek známému