Alergici, máme pro vás 5 tipů, jak přežít pylovou sezónu

Pylová sezóna je v plném proudu. Ti, kteří mají to štěstí a netrpí žádnou formou alergie, ji nijak zvlášť neřeší. Pro alergiky ale začíná pravé a nefalšované peklo. Oteklé a slzící oči, neutišitelné kýchání a další komplikace v běžném životě omezují zhruba 2,5 milionu Čechů. Bohužel počet alergiků se rok od roku zvyšuje. Pokud patříte mezi ty, kteří se s nějakou formou alergie potýkají, máme pro vás pět tipů, jak ji ukočírovat a překonat nejnáročnější období v roce.

Tip č. 1: Rozpoznejte příznaky alergie včas

Ne každé kýchnutí nebo vyrážka patří mezi projevy alergie. Někdy může jít o obyčejné nachlazení, jindy o podráždění dýchacích cest nebo sliznic. Sama alergie je vlastně přehnanou reakcí imunitního systému a projevuje se rýmou, ucpaným nosem, ztrátou čichu, kýcháním, pálením a slzením očí nebo kopřivkou. Pokud není alergie včas léčena, může se vyvinout až v astma. Jestliže si nejste jistí, zda o alergii opravdu jde, je na místě vyzkoušet volně dostupná antihistaminika. Pokud zaberou, pravděpodobně jste si vytáhl onoho pomyslného „Černého Petra“ a zařadili se mezi alergiky. Jistotu, zda nějakou formou alergie opravdu trpíte, ale budete mít až po provedení alergologického vyšetření.

alergie a inhalatory

Tip č. 2: Seznamte se se svým alergenem

Alergičtí můžeme být prakticky na cokoli – domácí zvířata, pyly, roztoče nebo třeba slunce, či určité druhy potravin. Ideální je, pokud si na alergologické vyšetření zajdete pár týdnů před nacházející pylovou sezónou. Bezpečně tak zjistíte, co vám nepříjemné příznaky spouští a jakým alergenům se vyhnout. Navíc existuje několik mobilních aplikací, které přináší praktické informace o koncentraci alergenů v ovzduší. Stáhnout si je můžete zdarma.

Tip č. 3: Nedejte alergenům šanci

Aby vás alergeny dráždily pokud možno co nejméně, je potřeba jejich množství v domácnosti eliminovat. Pokud vás trápí pyly nebo prachoví roztoči, kterým se skvěle daří v pohovkách, matracích, kobercích nebo třeba záclonách, přizvěte si na pomoc parní čističe (třeba ty od průkopníka v oblasti parního čištění Ariete), které kombinací páry, vysokého tlaku a teploty účinně vydesinfikují prostory a zbaví místnosti až 99,9 % všech bakterií, virů a prachových roztočů.

Tip č. 4: Zařaďte režimová opatření

Nepříjemné projevy alergie lze zmínit také správně prováděnou a pravidelnou inhalací za pomocí kompresorových nebo ultrazvukových inhalátorů Laica. Pokud trpíte alergií na pyly či plísně, inhalujte celoročně a intenzivní inhalaci do svého léčebného programu zařaďte zejména v období topné a pylové sezóny. U inhalace si vystačíte s obyčejnou slanou vodou nebo lázeňskou kyselkou (další tipy na domácí roztoky do inhalátorů najdete tady). Ideální je, pokud se v tomto období budete inhalaci věnovat dvakrát, případně i třikrát denně po dobu 10 až 20 minut. 

co do inhalatoru

Tip č. 5: Vyberte si správného pomocníka

Abyste dokázali pylovou sezónu hravě zvládnout, je potřeba vybrat vhodný druh inhalátoru. Na výběr máte inhalátory kompresorové a ultrazvukové. Ty kompresorové rozprašují léčebnou tekutinu přes dýzu a ženou ji ven z přístroje. Kompresorové inhalátory Laica si hravě poradí se všemi druhy léčebných roztoků, včetně léčiv s vysokou viskozitou (např. olejové disperze). Tyto přístroje mají větší rozprašovací výkon, ale jsou o něco hlučnější, než inhalátory ultrazvukové. Ty naopak rozbíjí léčebnou tekutinu na mikroskopické kapky (tzv. mlhovinu), které jsou ventilátorem vháněny hluboko do horních a dolních dýchacích cest. Vhodné jsou proto k rozprašování minerálních, slaných vod například Vincentky a léčiv rozpustných ve vodě.

Připravte se na pylovou sezónu včas a vyberte si z naší nabídky inhalátorů na e-shopu www.laicaitaly.cz

Pošlete článek známému