Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Antikoncepce a léky v pitné vodě. Máme se jich bát?

Možná jste v médiích nedávno vyslechli rozhovor švýcarského odborníka na kvalitu Matthiase Menda. Mluvil v něm o tom, že zdroje vody na naší planetě jsou značně omezené. A voda, kterou dennodenně pijeme, už byla minimálně jednou použita. Třeba jinde a někým jiným.

Miliony let stará voda, která se dostala do našich kohoutků nebo prostřednictvím zakoupených PET lahví na slavnostně prostřený stůl je samozřejmě maximálně kontrolovaná a zdravotně nezávadná. Přesto se v ní mohou objevovat některé látky, které dobrovolně do svého těla vpravovat zbytečně nechceme. Řeč je třeba o zbytcích antikoncepce nebo dalších léků.

Jak je to doopravdy?

Podle nejnovějších statistik a průzkumů spotřeba nejrůznějších léků postupně stoupá. Zhruba od roku 2002 se navíc začíná hovořit o tom, že jejich zbytky (rezidua) se mohou dostávat zpátky do pitné vody. K tomu může dojít dvojím způsobem: 

  1. Buď skrze lidský organismus, z něhož jsou tyto léky vylučovány (především močí) 
  2. Nebo přímým splachováním do toalety

V obou případech ale léky (nebo jejich zbytky) končí v odpadních vodách a část z nich může projít procesem čištění a dostat se zpátky do řeky. A pokud je taková voda níže po proudu odebírána na úpravu pitné vody, mohou stopová množství těchto látek proniknout i do vody pitné.

Léky na vysoký krevní tlak i antikoncepce

Zbytky jakých léků vlastně prostřednictvím pitné vody přijímáme? Podle Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR za rok 2019 byly zbytky léčiv nalezeny (vyjma jednoho případu) ve všech monitorovaných lokalitách, tedy na 99,7 procentech míst. Nejčastěji šlo o rezidua léků na vysoký krevní tlak, cukrovku, antibiotika, dnu či léky na zmírnění bolesti. Výjimkou ale nebyla ani antikoncepce a látky ze skupiny steroidů a estrogenů, přičemž zejména v menších tocích bylo nalezeno najednou i více než čtyřicet takových látek v koncentracích i více než 50 μg/l!

Menší hrozba, ale pořád hrozba

Informace o zbytcích léků v pitné vodě, kterou dennodenně konzumujeme, vás možná vyděsila. Podle odborníků je riziko pití vody, jež rezidua léků obsahuje, zanedbatelné oproti tomu, kolik medikamentů zkonzumujeme dobrovolně nebo na lékařský předpis. Pokud si uvědomujeme, že pijeme vodu se zbytky léků a zažíváme při tom nepříjemné pocity, jde spíše o psychologickou bariéru, než skutečný problém. Přesto je dobré se o kvalitu a chuť naší vody starat. A to třeba ve společnosti filtračních konvic Laica, které zbavují vodu nadměrného obsahu chloru, vodního kamene, pevných částic (např. mikroplastů) a zbytky pesticidů či léků. Pomocí filtrační konvice jsou z vody odstraněny taky těžké kovy jako je kadmium, olovo či měď a další škodlivé látky, které kazí její chuť a vůni. Přefiltrovaná voda má ve finále lepší, chuť a vůni, což jde ruku v ruce s její kvalitou a ostatně taky cenovou dostupností. Filtrovaná voda je totiž asi 15x levnější, než voda v PET lahvích. Když k této informaci připočtete ještě ohleduplnost k životnímu prostředí, asi už se vám nebude chtít do obchodu pro těžké a drahé balíky vod, o jejichž kvalitě toho mnoho nevíme.

Pošlete článek známému