Balená voda až 2 000x dražší než voda kohoutková: Hit nebo zvrácenost?

Spotřebitelé balancují mezi dvěma tábory. Na jedné straně stojí společnosti, které profitují na prodeji balené vody a dělají vše pro to, aby spotřebitel nosil domů těžké plastikové balíky vod, na straně druhé jsou potom vodárenské společnosti, jejichž zájmem je, abychom doma kohoutky roztočili naplno. K jakému táboru se přidat? Možná vám v rozhodování pomohou následující řádky.

Voda za několik haléřů i za tisíce

Prvním argumentem je nepochybně cena. Jeden litr odebrané pitné vody stojí asi 4 haléře. Naproti tomu balená voda může být v některých případech dražší až 2 000 násobně! Jak je to možné? Jen se zkuste porozhlédnout po regálech s balenými vodami. K dispozici dnes již máte vodu z ledovce, balenou vodu z Fidži, Norska nebo Tasmánie.

Jen pro zajímavost – do žebříčku TOP 5 nejdražších vod se dostala třeba voda 10 Thousand BC, kterou její výrobce doluje z ledovce, přičemž jednu várku se mu z ní údajně podaří vytěžit za tři dny. Této skutečnosti samozřejmě odpovídá také cena – za lahvinku téhle životadárné tekutiny zaplatíte asi 350 korun.

Velmi podobně je na tom i voda z Laponska a Himalájí, která je údajně nejlepší v kombinaci s kvalitním čajem nebo vínem. Balení této vody stojí 575 Kč. A jdeme dál! Milovníci všeho blýskavého a třpytivého si jistě přijdou na své díky vodě Bling H2O. Ačkoli jde o zcela obyčejnou vodu, nějakého podnikavce napadlo opatřit její obal třpytivými krystaly. Za třpytivou lahev zaplatíte „pouhopouhou“ tisícovku. A to není ani zdaleka všechno.
LaicaZa 6 875 Kč si můžete dopřát opravdový luxus ve formě vody, jejíž lahev je poseta krystaly Swarovski. Tou vůbec nejdražší vodou světa byla ale poměrně nedávno prohlášena voda Kona Deep, kterou její výrobci čerpají z tisíců metrů pod mořem u havajského pobřeží. Ochutnat ji můžete za závratných 10 000 Kč!

Zde je však nutno vyzdvihnout jeden zásadní fakt. Přestože se může voda prodávat i za desetitisíce, za její odčerpávání velké korporace platí velmi nízké částky nebo tuto aktivitu dokonce provádějí zcela bezplatně.  Během odčerpávání ale mnohdy dochází k porušování environmentální legislativy, o negativním dopadu na životní prostředí ani nemluvě.

Američané pijí drahou balenou vodu z kohoutku

Velice zajímavé je také skutečnost, že celá jedna třetina balené vody prodávané v Americe pochází z kohoutku. Prodejci vodu pouze přefiltrují a napustí do líbivých lahví. Ani to však Američany od nákupů balené vody neodrazuje. Každý týden si do svých domovů přinesou asi půl miliardy lahví. Jen pro představu – kdybychom všechny tyto lahve postavili do řady vedle sebe, dokázali bychom pětkrát obtočit celou naši zeměkouli.
Laica

Výrazná ekologická stopa i boj o moc

Výrobci balené vody (a také její konzumenti) jsou často kritizováni také pro ekologickou stopu, kterou svým jednání podporují. Rozvoz vody samozřejmě zajišťují kamiony. A spotřebitelé si pro balíky vod také přijedou do supermarketu v autě. Ono tahat šest 1,5 litrových lahví na kole není nic příjemného.

Dalším problémem je i mocenské postavení nadnárodních korporací a ekologické i společenské dopady. Pokud bychom se podívali na aktuální situaci na celosvětovém trhu s balenou vodou, dominantní postavení mají společnosti Nestlé, Danone, Coca-Cola a PepsiCo. Jejich roční příjem plynoucí pouze z prodeje balené vody činí závratných 100 miliard dolarů ročně!

Balená voda není lepší než kohoutková

Hojně se diskutuje též o kvalitě balené a kohoutkové vody. V jednom z dřívějších článků jsme si uvedli na pravou míru nejčastější mýty, které se balené vody týkají. Jedním z nich bylo i vyjádření, že balená voda je mnohem kvalitnější a chutnější než voda z kohoutku.

To poměrně nedávno vyvrátilo sdružení spotřebitelů Test, které testovalo 18 vzorků balených vod. Z hlediska kvalitativních požadavků ale vyhověly pouze 4 vody. V ostatních byly nalezeny nadlimitní obsahy dusitanů, nedovolené cizorodé organické, ale i nebezpečné toxické látky.

Jednou z možností, jak se výše uvedenému vyvarovat a nepodporovat devastaci zdravého rozumu i okolní přírody je konzumace kohoutkové vody. Pokud vám překáží její typický chlorový zápach, přizvěte si na pomoc některou z filtračních konvic či karaf Laica. Koukněte na jejich nabídku zde.
Laica

Víte, že filtry LAICA Bi-flux a Bi-flux Magnesium active byly testované Státním zdravotním ústavem. Z testu vybíráme: „Po přefiltrování vody došlo k poklesu výskytu chlóru z hodnoty 0,11mg/l pod hranici stanovitelnosti.“

Pošlete článek známému