Barelová nebo filtrovaná voda? Testovali jsme.

Po 10 letech jsme byli nuceni opustit naši starou kancelář a nastěhovat se do zbrusu nových a moderních kancelářských prostorů. Při stěhování jsme uvažovali o každé věci, zda s námi půjde dál či nikoliv. Rozhodování padlo i na barel s vodou, ze kterého všichni čepujeme studenou i teplou vodu. Nové prostory jsme se rozhodli pojmout minimalisticky a tak s námi zásobník vody na nové místo neputoval. Kromě toho, že v naší nové kanceláři nestojí nevzhledný automat na vodu, jsme ještě také ušetřili místo, protože k automatu připadala vždy zásoba několika plných barelů vody. Hledali jsme nové řešení pro náš pitný režim. První možností byla instalace filtračního systému přímo do kohoutku u dřezu, a to od stejného dodavatele jako barelová voda. Tato varianta by stála cca 15 000 Kč. Možnost jsme zavrhli a hledali dál.
Laica
Vítězem se staly filtrační konvice od italského výrobce Laica, který je velkým hráčem na trhu s filtrací vody. Použití filtračních konvic je elegantní a jednoduché. Rozhodli jsme se pro Vás spustit výzkum, jak se změnil náš pitný režim po přechodu od barelové vody na filtrační konvice Laica a nyní Vám přinášíme výsledky našeho testování.

V našem výzkumu jsme porovnávali původní řešení pitného režimu – barely s vodou od firmy Crystalis a nové řešení v podobě filtračních konvic od italské firmy Laica. Dali jsme si za cíl porovnat dva faktory; spotřebu vody a finance. Zde jsou základní informace o našem testování:

Počet dní výzkumu: 22 pracovních dní
Měsíc: prosinec
Počet zúčastněných lidí: 10

Crystalis barelová voda:
  • Objem barelu: 18,9l
  • Teplota vody je nastavitelná v rozmezí od 2 do 10°C

Laica filtrační konvice:
  • Použili jsme jednu klasickou a jednu XXL konvici LAICA. Objem přefiltrované vody v klasické konvici je 1,2l a v XXL konvici je 2,2l.
  • Teplota vody je pokojová, takže cca 21°C při teplotě místnosti 24°C

A co jsme zjistili?
1/ Pitný režim se u nás zvýšil a to dokonce více než dvojnásobně. Ze zdravotnického hlediska toto považujeme za velmi pozitivní.
2/ Finanční úspora byla výrazná a to i přesto, že se naše spotřeba vody více než zdvojnásobila.
3/ Při ceně za 1l barelové vody 8,07Kč a 1l filtrované vody 1,33Kč je patrné, že výdaje za filtrování vody jsou 6x nižší, než za barelovou vodu.
Laica
S výsledky výzkumu jsme tedy velice spokojeni. Proč si myslíme, že se zvýšil náš pitný režim? Za největší důvody považujeme teplotu vody, rychlost obsluhování filtračních konvic a společenský zážitek ze sdílení konvice.
Teplota vody z filtrační konvice má příjemnou pokojovou teplotu a lze ji hned pít. U barelové vody je i nejvyšších možných 10°C velmi chladných na pravidelné pití. Voda z konvice se do sklenice naleje rychleji, stejně tak je rychlé tuto vodu nalít do spotřebiče. Z barelového kohoutku tekla voda pomaleji.

Navíc celkově obsluhování filtračních konvic je rychlá a jednoduchá záležitost, do konvice se leje voda z vodovodu a filtrační patrona se vyměňuje jen jednou za měsíc. Výměna filtrů je zcela jednoduchá. Oproti tomu vyměnit barel o 18,9l vody je fyzicky náročné a během jednoho měsíce musel náš kolega vyměnit barel dokonce až 11x!

Způsob podávání vody z designových konvic považujeme za reprezentativní, hodí se nejen do zasedacích místností pro důležité návštěvy, ale i pro běžný pitný režim. Každý z nás si může konvici vzít na svůj stůl a sdílet s kolegy okolo. Výsledky našeho porovnání barelové a filtrované vody znázorňuje tabulka:
Filtrovaná voda Barelová voda
Spotřeba vody na osobu na den (litry) 1.01 0.4
Cena za 1l vody (Kč) 1.33 8.07
Teplota vody (°C) 21°C 10°C
Nalievanie vody do kanvice Laica
Co říct závěrem?
Jsme velmi spokojeni ze zvýšení našeho pitného režimu a finanční úspory.  V našich nových prostorech jsme ušetřili místo, nemusíme nikde skladovat náhradní barely s pitnou vodou. Do filtračních konvic Laica se leje voda z vodovodu a je tak vždy čerstvá. Pořízení filtračních konvic je jednorázová investice, kdy Vám konvice vydrží několik let. Lze je umývat v myčce na nádobí. Pouze do nich každý měsíc musíte dávat novou filtrační patronu, která jedna vyjde na 129Kč. V nabídce jsou ale i výhodné sety po několika kusech. Filtrační konvice Laica mají mnoho dalších výhod. Filtrační patrona Bi-flux mimo jiné redukuje výskyt vodního kamene ve vodě a voda z Laicy je tak ideální i do spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice, kávovary, zvlhčovače vzduchu a další. Použitím filtrované vody se prodlouží životnost těchto spotřebičů. Filtry Bi-flux jsou univerzální a kromě všech filtračních konvic od značky Laica jdou použít i do konkurenčních konvic. Výrobce LAICA vyrábí také speciální filtry upravující hladinu minerálů ve vodě, Mineralbalance, Magnesiumactive, Nitrate a Coffee and Tea.

Náš výzkum jsme prováděli v zimě, a proto si dáváme závazek vrátit se k němu ještě jednou a to tentokrát v letních měsících, abychom ověřili, zda spotřeba vody bude vyšší.

Pošlete článek známému