Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Chystáte se inhalovat? Na tohle byste neměli zapomenout

Účinky inhalování znali už naši předci ve starověkém Egyptě. V té době jim sice život neulehčovaly dnešní vychytávky v podobě kompresorových anebo ultrazvukových inhalátorů, měli však vlastní způsoby, jak inhalovat výpary třeba z eukalyptu. Dnes jsou možnosti inhalace daleko zajímavější a rozmanitější. Ani ten nejlepší a nejdražší inhalátor ale nebude fungovat správně, pokud si neosvojíte zásady jeho správného používání.

Když inhalátor, tak jedině Laica

Součástí naší nabídky jsou inhalátory Laica, které patří mezi absolutní špičku ve svém oboru. Patří do rodiny italského výrobce Laica, který na našem trhu působí již od roku 1974. V současné době se jeho inhalátory, někdy též nazývané nebulizátory, objevují takřka na všech světových kontinentech. Jejich obliba spočívá v jednoduchém a všestranném použití, vysoké kvalitě a dlouhé životnosti. Všechny inhalátory Laica jsou certifikované, takže máte jistotu, že pracujete s bezpečnými a účinnými pomocníky.

Základní funkce inhalátorů

A co všechno takové inhalátory zvládnou? Ve své podstatě plní tři základní funkce. Odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnosti dýchacích cest. Jsou proto vhodné pro osoby, které trápí ucpaný nos či astmatické záchvaty. Zvládnou také rozpouštět přebytečný hlen, čímž dojde ke snazšímu vykašlávání a uvolnění nosních dutin. A nakonec také celkově zlepšují přirozenou funkci sliznice dýchacích cest, čímž přispívají k lepší obranyschopnosti.

Pozor na trup i hlavu

Ať už jste se rozhodli pro kompresorový anebo ultrazvukový inhalátor, myslete na to, že ani jeden z nich nebude fungovat, pokud si sami neosvojíte správnou techniku inhalace. Ideální je, pokud budete u inhalace sedět třeba ve svém oblíbeném křesle. Držte hlavu vzpřímeně, v jedné ose s páteří. Také váš trup by měl být vzpřímený. To proto, aby se dýchací cesty lidově řečeno otevřely a mohla do nich proudit účinná látka.
Laica NE2012

Naučte se správnému dýchání

A jak na samotnou techniku inhalace? Nejprve se pomalu a zhluboka nadechněte nosem anebo ústy. V této fázi by měla být maska inhalátoru nasazená. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza.

Inhalace bez účinku? Něco děláte špatně.

Podle nejnovějších průzkumů až 70 % pacientů nepoužívá inhalační systémy správně. Informace o tom, jak správně inhalovat se přitom objevují už brzy po roce 1956, kdy byla zjištěna možnost inhalovat z nádobky obsahující lék se stlačeným plynem. Spousta autorů dřívějších publikací upozorňovala na úskalí spojená s inhalačními systémy v závislosti na mnoha okolnostech, jako jsou věk, tíže bronchiální obstrukce, individuální schopnost zvládnout inhalační techniku, pochopení instruktážních letáčků, výuka zdravotníky apod. Některé z těchto chyb byly natolik závažné, že mohly způsobit neúčinnost nebo nedostatečnou účinnost léčby anebo též nežádoucí účinky z předávkování.

Nejčastější chyby při inhalaci:

  • Nečtete návody k použití (součástí každého inhalátoru je návod, jak správně přístroj používat)
  • Nerozdýcháváte se (před aplikací léku je vhodné „rozdýchat se“ – nadechnout se a z plna vydechnout)
  • Zvolení špatného typu inhalátoru (ultrazvukový inhalátor je vhodný spíše pro tekuté inhalační roztoky, ten kompresorový zvládne i roztoky husté anebo olejnaté)
  • Špatná inhalační technika (nejdřív je nutný hluboký nádech nosem anebo ústy s maskou, poté zadržení dechu na 5 – 10 sekund a následný výdech ústy mimo nádobu, po kterém opět následuje dechová pauza) 
  • Špatná pozice těla při inhalaci (ideální je, pokud u inhalace sedíte a držíte trup vzpřímeně, hlava by měla být taktéž vzpřímená, v jedné ose s páteří)
  • Častou a závažnou chybou je ředění léků k inhalaci destilovanou vodou (léky je nutno ředit fyziologickým roztokem nebo Vincentkou)
  • V případě ucpaného nosu je potřeba nos nejprve vyčistit, a až poté inhalovat
  • Nedostatečná délka inhalace (inhalovat byste měli preventivně alespoň jednou denně po dobu 10 – 20 minut)
  • Nedostatečná intenzita inhalace (preventivní inhalace spočívá v jednom sezení denně, pokud se potýkáte s nachlazením nebo alergickými záchvaty, zvyšte počet aplikací na 2 – 3 denně)
  • Špatné návyky před inhalací (inhalovat byste měli večer, před spaním. Nedoporučuje se konzumovat přílišné množství jídla. Mohlo by se vám totiž udělat nevolno)
  • Inhalátor je nutné udržovat v čistotě (pravidelná desinfekce) a neaplikovat z něj lék po době jeho použitelnosti
  • Po cca 70 použitích je potřeba vyměnit filtr inhalátoru. Náhradní filtry najdete zde.

Pošlete článek známému