Pijete v práci barelovou vodu? Na tohle byste si měli dát pozor!

25.10.2021

Pokud jste příznivci veřejnoprávních rozhlasových stanic, možná jste v minulosti zaznamenali rozhovor s „Bohem vody“. Přesně tak se totiž přezdívá švýcarskému odborníkovi Matthiasovi Mendovi, který se v rozhlasovém rozhovoru rozpovídal o kvalitě vody, kterou pijeme.

Problémy, o kterých se nemluví

Množství vody na naší Zemi je neměnné. Dotyčný Mend tak zmínil, že voda, kterou si kupujeme v plastových lahvích, ale i ta, která nám teče z vodovodních kohoutků má za sebou už minimálně jeden proces. Co to znamená v praxi? Jednoduše to, že už byla minimálně jednou někde a pravděpodobně i někým spotřebována.

Dalším problémem může být i stojatá voda nebo voda špatně skladovaná, kterou si přineseme z obchodu nebo ji pijeme na pracovišti. Zmíněný odborník na kvalitu vody tvrdí, že voda, která neteče, ztrácí svoji kvalitu. K fatální změně přitom dochází už za pouhé dva až tři dny! Vodě nesvědčí ani přímé světlo nebo příliš vysoká teplota. Nikdy navíc nevíme, kdy byla do lahví nebo barelů plněna.

Pitný režim na pracovišti je v kompetenci zaměstnavatele

Pitný režim na pracovišti je zaměstnavatel povinen zajistit prostřednictvím neomezeného přístupu ke kohoutku s pitnou vodou. Klasický kohoutek může samozřejmě doplnit o nejrůznější zařízení, která pracují s obřími barely plnými vody. Tuto povinnost mu nařizuje zákoník práce, který zaměstnavatele zavazuje, že svým zaměstnancům poskytne bezpečné pracovní prostředí.

Jak kvalitní je ale voda, která teče z vodovodních kohoutků nebo zmíněných barelů? Odpověď není jednoznačná. Samozřejmě veškerá voda, která teče ze zmíněných kohoutků, nebo si ji přineseme domů z obchodu, je zdravotně nezávadná. Její kvalita se ale napříč republikou různí. Zatímco někde teče z kohoutků voda, která je svým složením nápadně podobná vodě kojenecké, jinde můžeme mít problém s jejím typickým chlorovým zápachem nebo nevalnou chutí.

Existuje jednoduché řešení

Součástí vody mohou být i mikroplasty nebo další látky, které rozhodně konzumovat nechceme. Co s tím? Řešení je víc než jednoduché! Kvalitu, chuť a vůni vody dokážou vylepšit filtrační konvice Laica s inovativními filtry. Tito praktičtí společníci totiž zbaví vodu tvrdosti, chlóru či železité pachuti a dokonce ji dokážou vhodně upravit tak, aby nepřišla o důležité živiny a minerály.

Takto upravená voda je vhodná nejen ke každodennímu pití, ale také k přípravě nápojů (například kávy nebo čaje) a pokrmů. Používat ji navíc můžete taky do kávovarů, žehliček nebo třeba varných konvic. Vždycky tak budete mít jistotu, že voda, kterou pijete, je nejen chutná, ale taky neobsahuje nic, co vaše tělo nepotřebuje a zbytečně ho zatěžuje.

 

Pošlete článek známému