Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Dopřejte si zdravý nádech. Inhalujte.

Říkáte si, nádech jako nádech. Možná se budete divit, ale "zdravé dýchání" dokáže hotové zázraky. Co dělat, pokud se nachlazení, chřipka či jiné resprirační potíže neustále vrací a ne a ne se jich zbavit? Pokud nepatříte k zastáncům antibiotik, zkuste něco méně invazivního a hlavně s dlouhodobým efektem. INHALUJTE.

Když jsme byli malými dětmi, máme před nás položily hrnec s teplou slanou vodou nebo s heřmánkem. S ručníkem na hlavě jsme nedočkavě čekali, kdy vylezeme z té "tmy" a utřeme si mokrou tvář. Hlava z toho byla celá mokrá a procedura nebyla úplně nejpříjemnější, i když nebolela. Na začátku byla pára vždy příliš horká .... Dnes můžeme místo hrnce sáhnout po inhalátoru. Nasadíme si masku na tvář, zapneme přístroj, nastavíme budík na 20 minut a dýcháme.

Proč inhalovat?

Inhalační terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od užívání tabletek či sirupů ústy, která ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách. Tedy přesně tam, kde je to potřeba. Inhalační léčba tím výrazně snižuje nežádoucí účinky užívání tabletkové formy léků. Samotný proces inhalování léčiv je nekomplikovaný, pohodlný a bezpečný. 

Co inhalovat?

Na inhalovaní se u dětí i dospělých bez vážných zdravotních potíží doporučuje inhalovat:
  • Sterilní fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%) – jedná se o základní medikament pro inhalaci, slouží i k naředění jiných léků. Inhaluje se i samostatně jako prevence zápalu dýchacích cest. Při zápalech už propuknutých má nepochybný odhleňující účinek. 
  • Minerální vody vhodné k inhalovaní – Vincentka. V dýchacích cestách napomáhá odhlenění. Může se použít při akutních i chronických zápalech dýchacích cest. Příznivě ovlivňuje i celkovou imunitu organizmu.
  • Látky s mukolytickým účinkem (např. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene).  Většina mukolytík se ředí fyziologickým roztokem (NaCl 0,9%).
Všechny tyto přípravky jsou dostupné v lékárnách. Před jejich použitím je vhodné poradit se s lékařem.

Čas potřebný k inhalaci

Inhalujte jednou denně přibližně 20 minut. Na inhalaci je potřeba klid, proto se doporučuje inhalovat před spaním. Pokud trpíte respiračními nemocemi, zvyšte frekvenci na dvě až tři inhalace denně na 20 minut.

Co je důležité vědět před koupí inhalátorů?

Především jaké druhy léčiv budeme inhalovat. V případě, že budete inhalovat jen minerální, slané vody a léčiva rozpustná ve vodě, upřednostněte ultrazvukový inhalátor. V případě olejových emulzí či sirupů použijte kompresorový inhalátor.

Pošlete článek známému