Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Inhalace jako moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. TOP 5 nejlepších roztoků do inhalátorů.

Vzduch kolem nás je plný cizorodých částic, které se během dýchání mohou dostat do dýchacích cest. Jde zejména o bakterie, viry, alergeny choroboplodné zárodky anebo nebezpečné zplodiny. Jak udržet sliznice dýchacího ústrojí v pořádku a zajistit, aby se dokázala sama s těmito nečistotami vyrovnat? Odpovědí může být inhalace za pomocí moderních inhalátorů Laica.

Inhalace není žádná věda

O inhalaci věděli už ve starém Egyptě, kdy pro uvolnění horních cest dýchacích používali eukalyptus anebo mentol. V moderní léčbě se inhalace dostává do popředí od 30. let minulého století a to zejména díky lázeňské léčbě. Ačkoli se může na první pohled zdát, že pouze zasednete k inhalátoru anebo hrnci s inhalačním roztokem, přehodíte přes sebe ručník anebo deku a inhalujete, ve skutečnosti má inhalace několik důležitých zásad.  

První z nich je to, že byste u inhalace měli vydržet alespoň po dobu deseti minut. Pokud vás schvátí nemoc, je dobré inhalaci opakovat alespoň dvakrát až třikrát denně. Také zimní období je pro inhalaci doslova jako stvořené. Pro pročištění sliznic je dobré inhalovat alespoň jednou denně. V některých případech ale není inhalace vhodná. To zejména při vysokých teplotách anebo onemocnění srdce (zde je na místě konzultace s lékařem). Také bezprostředně po jídle byste se měli inhalaci vyhnout. Mohlo by se vám totiž udělat nevolno.

A jak vlastně inhalovat? Vlastníte-li inhalátor Laica, anebo inhalátor jiné značky, pak se pomalu a hluboce nadechněte nosem nebo ústy. Masku byste měli mít na obličeji. Poté následuje krátká dechová pauza, která slouží k tomu, aby se léčivo stačilo usadit na stěnách dýchacích cest a neodešlo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza.
Laica Inhalator

K čemu je inhalace dobrá?

Inhalace přirozeně zvlhčuje a ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk se tak nepotýká s nepříjemným pocitem sucha, který doprovází různá onemocnění a vyskytuje se i při nízké vlhkosti vzduchu nebo v prašném prostředí. Inhalace je zároveň nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem.

Inhalátory (někdy nazývány též nebulizátory) plní další tři léčebné funkce. Odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest, což ocení zejména nemocní lidé, osoby trpící astmatem anebo alergií. Inhalace dále napomáhá k rozpouštění přebytečných hlenů, což vede k lepšímu vykašlávání a k uvolnění nosních dutin. A na místě je také zmínka o obranyschopnosti. Inhalace totiž celkově zlepšuje přirozené funkce sliznice dýchacích cest. 

Co ale inhalovat aby to bylo účinné a zároveň bezpečné? Tady máte několik tipů:

Vincentka

Přírodní léčivá minerální voda, která vyvěrá v lázních Luhačovice, je stálicí na našem trhu. Málokdo ale ví, že kromě popíjení může její potenciál využít také jinak. Řeč je samozřejmě o inhalaci. Na jednu inhalaci postačí 10 ml Vincentky, přičemž samotné inhalování trvá 5 až 10 minut (lékař může doporučit delší interval). Pokud člověka trápí nachlazení, rýma anebo alergie, je potřeba Vincentku inhalovat alespoň dvakrát až třikrát denně.

Solný roztok

Pokud nemáte po ruce Vincentku anebo jinou minerální vodu, můžete k inhalaci použít také obyčejnou kuchyňskou sůl. Stačit bude zhruba devět gramů na litr vody. Roztok zahřejte (pozor, nesmí se vařit), poté stáhněte ze sporáku a přelijte do inhalátoru. Máte-li doma menší děti a nevlastníte inhalátor, můžete improvizovat a slanou vodu inhalovat v míse pod ručníkem anebo si připravit roztok přímo do umyvadla, kam ponoříte ruce až po lokty a zároveň budete páru vdechovat.

Roztok z Alpy

K inhalaci se hojně využívají také různé éterické oleje, které Alpa v hojné míře obsahuje. Inhalace Alpy má řadu účinků – ulehčuje při rýmě a onemocnění horních cest dýchacích, čistí sliznice a uvolňuje rýmu a také má relaxační a uvolňující účinky. Tady ale pozor – u menších dětí, astmatiků a alergiků nemusí být inhalace Alpy vhodná. Dráždí totiž sliznice a v krajním případě může vyvolat astmatický záchvat. K samotné inhalaci vám postačí dvě lžíce Alpy, které rozpustíte v horké vodě. Roztok opět stáhněte těsně před tím, než se začne vařit a přelijte do inhalátoru.

Mátový roztok

K inhalaci můžete použít také celou řadu bylinek. Jednou z těch nejvhodnějších je jistě máta, která obsahuje mentol, desinfikuje sliznice a usnadňuje jejich prostupnost. Máta dokonce odstraňuje bolest a podráždění sliznic. A jak mátu dávkovat? Na obvyklou inhalaci postačí jedna polévková lžíce sušených nebo čerstvých bylinek, kterou rozmícháte v půllitru vody. Pokud nemáte k dispozici čerstvé ani sušené bylinky, můžete využít porcované bylinkové čaje.

Lékařské roztoky

Pokud nachlazení trvá delší dobu, pravděpodobně vás nemine návštěva lékaře. Ten může ke stávající inhalační kúře předepsat také další lékařské roztoky, které ředí hleny a umožňují jejich lepší vykašlávání. Asi nejznámější je Mucosolvan roztok, který pořídíte za zhruba 90 korun a je vhodný také pro malé děti. Velmi oblíbený je i roztok Oxyfit, který zvyšuje příjem kyslíku, posiluje imunitní systém, zlepšuje dýchání u pacientů trpících astmatem či alergiemi. Tento lék je ale o něco nákladnější. Vyjde vás na zhruba 350 korun.  
Laica Inhalator

Jak vybrat vhodný inhalátor?

Před koupí inhalátoru je dobré odpovědět si na otázku, k čemu nám bude tento přístroj sloužit. Půjde o každodenního společníka, sloužícího k preventivní inhalaci anebo jej budeme používat k ošetřování astmatika? Jedním z nejdůležitějších parametrů výběru správného inhalátoru je rozprašovací výkon. Tento údaj udává, jak rychle je přístroj schopen přeměnit léčebný roztok v mlhovinu. Čím výkonnější inhalátor je, tím kratší dobu jedna inhalace zabere.

Výrobci také moc dobře vědí, že udržet děti u inhalátoru není nic jednoduchého, proto sází na zajímavý design a atraktivní barevné provedení. Před samotným nákupem nového inhalátoru bychom měli vědět také to, jaké druhy léčiv budeme inhalovat. V případě, že půjde o minerální a slané vody, případně léčiva rozpustná ve vodě, upřednostněte ultrazvukový inhalátor. Pokud plánujete inhalovat olejové emulze, je vhodnější kompresorový inhalátor. Mezi další parametry výběru patří také hlučnost, rozměry a doplňkové příslušenství inhalátoru.

Pošlete článek známému