Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Inhalace uleví při nachlazení i zrádné chřipce

Počty nakažených různými respiračními chorobami se v posledních letech prudce zvyšují. Nebezpečná chřipka postihne každý rok zhruba 15% populace. V Česku jí ročně onemocní asi milion obyvatel. Hlavními „přenašeči“ jsou děti v předškolním a školním věku. Nejohroženější skupinu pak představují lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárního systému, ledvin, osoby s diabetem, imunodeficitem, děti léčené dlouhodobě salicyláty a osoby nad 50 let. Jak se před nepříjemným nachlazením a nebezpečnou chřipkou chránit? A co dělat, když udeří v plné síle?

V boji pomohou bylinky i inhalace

Spousta z nás už při prvních příznacích nemoci míří do lékárny pro některý z „osvědčených přípravků z reklamy“. To rozhodně není špatně, málokdo ale tuší, že s nepříjemnými projevy nemoci si dost dobře poradí i mnohem šetrnější a cenově méně nákladná procedura, kterou znali už naši předci. Ano, řeč je o inhalování.

Náš tip: Do inhalátorů nemusíte kupovat drahé roztoky. Stejně účinné a mnohem levnější si připravíte doma. Tady je deset tipů na ty nejlepší.

Dnes už naštěstí nemusíme složitě stát nad umyvadlem nebo hrncem plným vroucí vody a s ručníkem na hlavě vdechovat horkou páru. Moderní možnosti inhalace jsou přeci jen mnohem komfortnější a příjemnější. Inhalace navíc dokáže ulevit při onemocnění horních a dolních dýchacích cest, alergiích nebo respiračních onemocněních.
Laica inhalator

Inhalace dokáže léčbu zkrátit i zpříjemnit

Abyste minimalizovali riziko propuknutí nemoci nebo zdravotních komplikací, je dobré pravidelně inhalovat od podzimu do jara a intenzivněji pak především v obdobích různých epidemií. Pokud vás trápí astma a jiné chronické plicní choroby, pak je dobré inhalovat preventivně po celý rok. Alergici by pak měli zařadit inhalaci do svého denního harmonogramu po celé období výskytu „jejich“ alergenu. Dalším benefitem je i obecně převládající názor, že správné inhalování umožňuje překonat nepříjemné příznaky (např. rýmu) rychleji a navíc tato metoda zajišťuje vysoký komfort během samotného procesu, což ocení především rodiče menších dětí nebo starší osoby.

Vyzbrojte se účinnou zbraní jménem Laica 

Moderní nebulizátory jsou od italského výrobce, který na našem trhu působí již od roku 1974. Největší předností Laica inhalátorů je jistě jednoduché a všestranné použití, stejně jako vysoká kvalita použitých materiálů a komponentů zajišťující dlouhou životnost. 

Pomůžeme Vám vybrat ten správný

  • Kompresorové inhalátory pracují pomocí kompresoru. Jsou obvykle hlučnější, výkonné a vhodné pro dlouhodobé léčení. Aplikovat můžete různá léčiva od Vincentky až po husté sirupy na kašel typu Mucosolvan, Sinecod apod.
  • Ultrazvukové inhalátory fungují na principu ultrazvukového oscilátoru, které rozptylují léčivo mlhovinu. Jsou tiché a menší, proto se hodí i pro děti. Používají se pro aplikaci léčiv rozpustných ve vodě. Nejčastěji pro inhalaci Vincentky nebo solného roztoku. 
  • MESH (membránové) inhalátory - jsou malá, kompaktní zařízení, která vytvářejí velmi jemné kapky léčiva. Tyto inhalátory jsou ideální pro cestování.

Jak inhalovat


Jak správně inhalovat?

Nesmírně důležitá je také správná technika inhalace. Ideální je, pokud budete u inhalace sedět a držte hlavu vzpřímeně, v jedné ose s páteří. Také váš trup by měl být vzpřímený. To proto, aby se dýchací cesty lidově řečeno otevřely a mohla do nich proudit účinná látka. I dýchání je v tomhle případě „věda“, kterou není radno podceňovat. Nejprve je potřeba se pomalu a zhluboka nadechnout nosem anebo ústy. V této fázi by měla být maska inhalátoru nasazená. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza.

Laica inhalator

Inhalace je nesmírně šetrným a moderním způsobem, jak se zbavit nepříjemných zdravotních komplikací nebo jejich průběh zmírnit, případně zkrátit dobu léčby. Některé zdroje dokonce tvrdí, že používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení může zabránit propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím snížit nezbytnost nasazení antibiotik. Pokud ale příznaky onemocnění i po týdnu přetrvávají nebo se nárazově zhorší, je návštěva lékaře nezbytnost.

Pošlete článek známému