03.04.2023
Pokud hledáte léty i zkušenostmi zákazníků prověřeného společníka k domácí inhalaci, pak jsou správnou volbou inhalátory Laica. Italská společnost Laica byla založena v roce 1974 a dnes již své výrobky, včetně zmíněných inhalátorů, dodává téměř na všechny kontinenty světa. Mezi největší výhody těchto inhalátorů patří bezpochyby jejich snadné obsluha, certifikace, bezpečnost a bohaté příslušenství. To obsahuje jak masku, tak náustek. Některé modely jsou dokonce vybaveny dvěma maskami a dvěma náustky (pro dospělé i děti).
Samotný náustek je vhodný zejména při nemocech dolního dýchacího systému. V případě zvýšené péče o hrtan, průdušnici, průdušky a plíce, zvolte tento typ příslušenství. Náustek je vhodné používat také při kašli, bronchiálních infekcích, laryngitidě anebo astmatu. Naopak maska je univerzálnější a vhodná zejména pro léčbu oblasti nosu a hltanu. Při vdechování nosem mlhovina působí zejména na horní dýchací cesty, při vdechnutí ústy zase na ty dolní.
Obecně ale platí, že volba v případě náustku anebo masky je čistě ve vaší režii. Maska je obecně univerzálnější a vhodná také pro menší děti či mentálně anebo fyzicky znevýhodněné osoby, které mohou mít s náustkem problém. Během inhalace s maskou si může dítě číst, dívat se na pohádky a fungovat prakticky tak, jak je zvyklé. Pokud má problém s upevněním masky přímo na nose a ústech, je možné ji zavěsit na krk a průběžně vdechovat obláčky aerosolu, které z ní vycházejí.
Základem pozdějšího úspěchu je správná technika inhalace. Pokud k inhalaci použijete masku, posaďte se vzpřímeně, připojte vzduchovou trubičku ke krytu a na druhém konci nasuňte úchyt a masku. Po celou dobu inhalace udržujte masku jemně přitlačenou k nosu. Pamatujte také na to, že maska musí pokrýt ústa a nos bez toho, aby je ucpala. Poté už stačí postupovat jako při klasické inhalaci – nadechnout se ústy, provést dechovou pauzu a vydechnout nosem. Pokud jste k inhalaci zvolili náustek, pak připojte vzduchovou trubičku ke krytu a na druhém konci nasuňte na náustek. Náustek utáhněte pomocí pružinek a poté postupujte metodou výše uvedenou.
Stěžejní není to, zda pro inhalaci zvolíte masku anebo náustek, jako spíš výběr správného typu inhalátoru. Na našem trhu totiž existují dva typy – inhalátory kompresorové a inhalátory ultrazvukové. Ty kompresorové jsou vhodné k inhalaci hustých roztoků anebo olejnatých tekutin, s nimiž nemají nejmenší problém. Ultrazvukové inhalátory jsou naopak ideální k inhalaci roztoků na vodní bázi. Ty husté můžete případně naředit minerálkou.
Pokud se ani po několika dnech pravidelné inhalace zdravotní stav nelepší, je potřeba zkontrolovat, zda jste se během ní nedopustili nějakých chyb. Před prvním použitím inhalátoru se seznamte s jeho obsluhou. Ještě než začnete inhalovat, věnujte pár minut intenzivního „rozdýchávání se“. Inhalovaný roztok nikdy neřeďte destilovanou vodou, ale minerálkou (ideálně Vincentkou) nebo speciálními fyziologickými roztoky. Při inhalaci seďte vzpřímeně a dbejte na správnou inhalační techniku. V případě preventivní inhalace věnujte tomuto procesu 20 – 30 minut denně. Při onemocnění zvyšte intenzitu na 2 až 3 sezení během dne.
Související produkty