Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Inhalování pro začátečníky: První pomoc při problémech nejasného původu

V předchozím článku z našeho seriálu „Inhalování pro začátečníky“ jsme si popsali, co všechno pravidelná inhalace zvládne a kdy bychom ji měli zařadit do našeho denního harmonogramu. V dnešním pokračování si naopak prozradíme, že inhalace umí pomoci i s dýchacími nebo kožními problémy nejasného původu.

Procedura pro děti i dospělé

Samotná metoda je stará skoro jako lidstvo samo. Asi nikoho tak nepřekvapí, že inhalaci se věnovali už ve starém Egyptě. Dnes jsou metody inhalace mnohem komfortnější, dostupnější a ostatně taky příjemnější. S pomocí praktických inhalátorů Laica se tak inhalování můžete věnovat prakticky kdekoli a v kteroukoli dobu. Jednoduchý proces, který je zároveň účinnou formou relaxace, je vhodný nejen pro dospělé, ale i děti. Těm je ale samozřejmě potřeba přizpůsobit konkrétní výrobek a zvolit správnou masku nebo náustek. Laica naštěstí myslí i na ty nejmenší zákazníky a pro to v jeho sortimentu najdete i inhalátory určené speciálně pro děti.

Inhalace pomáhá bojovat s nejrůznějšími obtížemi

A s čím vším může inhalátor vlastně pomoci? V dřívějším článku jsme zmínili jeho čisticí, zvlhčovací a ošetřující funkci. Sliznice jsou pak v boji s prachem, virem nebo bakterií mnohem silnější a spolehlivější. Inhalátory taky odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest, napomáhají k rozpouštění přebytečných hlenů, což vede k lepšímu vykašlávání a k uvolnění nosních dutin.

Problémy nejasného původu?

Inhalace ale zvládne bojovat taky s celou řadou problémů nejasného původu. Na mysli máme třeba nejrůznější vyrážky, začervenání kůže, kašel, mírné dýchací obtíže, ekzémy nebo (odborníkem prozatím nepotvrzené) projevy alergie. V tuto chvíli je dobré sáhnout po inhalátoru Laica a naordinovat si intenzivní inhalační terapii. Vždy ale pamatujte, že je nesmírně důležité osvojit si základní principy a správný způsob inhalace.

Účinnost inhalace ovlivňuje technika

Inhalovat byste měli vsedě a ve vzpřímené poloze. To proto, aby se dolní dýchací cesty „otevřely“. Pozor si dávejte taky na vzpřímené držení hlavy v jedné ose s páteří. Samotná technika dýchání při inhalaci není složitá a je velmi jednoduché se jí naučit. Nejprve se pomalu a zhluboka nadechněte nosem anebo ústy. V této fázi by měla být maska inhalátoru nasazená. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza. 

Líbil se vám dnešní článek? Pokud jste odpověděli „ano“, pak doporučujeme sledovat taky naše další články ze série „Inhalování pro začátečníky“. V dalším se totiž podíváme na to, jak správný inhalátor vlastně vybrat.

Pošlete článek známému