Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Inhalování: Účinná prevence i pomocník v boji s nemocí

Ať už se nám to líbí nebo ne, vzduch kolem nás je plný cizorodých částic, z nichž mnohé jsou lidskému zraku neviditelné. To ale nic nemění na tom, jakou neplechu můžou v našem těle způsobovat. Prachové částice, alergeny, ale třeba taky viry nebo bakterie dennodenně útočí na naše sliznice. Pokud proniknou do těla, můžou probudit alergii, astma, nemoc nebo další nepříjemné obtíže. Naštěstí existuje poměrně starý, jednoduchý, ale účinný způsob, jak udržovat naše sliznice v kondici.

Inhalovali už ve starém Egyptě

Jde samozřejmě o inhalaci, která je skoro tak stará jako lidstvo samo. Vůbec první zmínky o téhle metodě se totiž objevily už ve starobylém Egyptě. Tehdy se pro inhalování používal především eukalyptus nebo mentol. V moderní léčbě se inhalace dostává do popředí od 30. let minulého století a to zejména díky lázeňské léčbě. Dneska už je inhalační terapie dostupná široké veřejnosti i bez nutnosti návštěvy léčebného zařízení. Zasloužily se o to například inovativní inhalátory italského výrobce Laica, které plní rovnou několik funkcí.

inhalace a astma

Co všechno inhalace dokáže?

Inhalace v první řadě přirozeně zvlhčuje a ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk se tak nepotýká s nepříjemným pocitem sucha, který doprovází různá onemocnění a vyskytuje se i při nízké vlhkosti vzduchu nebo v prašném prostředí. Inhalace je zároveň nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem. Kromě toho inhalátory odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest, napomáhají k rozpouštění přebytečných hlenů, což vede k lepšímu vykašlávání a k uvolnění nosních dutin. A na místě je také zmínka o obranyschopnosti. Inhalace totiž čistí dýchací cesty a celkově zlepšuje jejich přirozené funkce. Sliznice jsou pak v boji s prachem, virem nebo bakterií mnohem silnější a spolehlivější.

Kdo by měl inhalování zvážit?

Použití inhalátoru se doporučuje nejen pacientům, kteří trpí nachlazením, virovými či bakteriálními infekcemi, zánětem průdušnice a průdušek nebo dutin, ale taky alergikům, astmatikům nebo lidem, kteří trpí nejrůznějšími plicními chorobami. Z hlediska prevence pak můžeme intenzivní inhalaci doporučit nejen během sezóny alergií, ale také v případě chřipkových a dalších epidemií. 

Aby mohl inhalátor Laica plnit svou funkci a být svému majiteli spolehlivým pomocníkem, je potřeba ovládat správnou inhalační techniku, díky které se dostane léčivo přesně tam, kam má. Rady, jak správně inhalovat vám prozradí Radka ve videu a tady máte tip na 10 nejúčinnějších inhalačních roztoků, které můžete inhalovat preventivně nebo při akutním onemocnění či nachlazení.

Pošlete článek známému