Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jak často inhalovat? Nejlépe denně, tvrdí odborníci

Vzduch kolem nás je plný cizorodých částic, které se během dýchání mohou dostat do dýchacích cest. Abychom si o těchto částicích udělali konkrétní představu, pak doplníme, že jde o nejrůznější choroboplodné zárodky, alergeny i nebezpečné zplodiny. Díky pravidelné inhalaci je sliznice dýchacího ústrojí schopna sama se s těmito nečistotami vypořádat. K tomu, aby byla inhalace účinná je však potřeba držet se základních zásad, které spočívají v pravidelnosti léčby.

Ultrazvukový vs. kompresorový inhalátor

Prvním krokem je výběr správného inhalátoru. Na našem trhu existují inhalátory ultrazvukové a kompresorové. Ultrazvukové inhalátory fungují tak, že o rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlhoviny anebo aerosolu se stará vibrační zařízení zvané vysokofrekvenční oscilátor. Ultrazvukové inhalátory jsou velmi tiché. Na druhou stranu mají problémy s rozprašováním hustých nebo olejových roztoků, které je potřeba naředit například minerálkou. Nejprodávanější model MD6026P je číslo 1 na Heuréke.
Naproti tomu u kompresorového inhalátoru zajišťuje rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlhoviny anebo aerosolu tryska napojená na kompresor. Mezi nevýhody kompresorových inhalátorů patří jejich vyšší hlučnost. Poměrně snadno s nimi lze inhalovat také husté roztoky nebo olejové léčivo. Co se týče kompresorových inhalátorů, tady je naše nabídka poněkud obsáhlejší. Například kompresorový inhalátor NE2012 má úložný prostor na příslušenství, model NE3002 patří mezi nejmenší kompresorové inhalátory na trhu, proto je ideální na cestování. Zapomenout nesmíme ani na detsky kompresorový inhalátor NE3001, který je určený primárně pro děti, balení obsahuje barevné samolepky.
Laica detsky kompresorovy inhalator

Kdy je vhodné inhalovat?

Neexistuje vyloženě špatné anebo ideální období pro inhalaci. Vše záleží na obtížích, s kterými se aktuálně potýkáte. Pokud vás trápí častá nemocnost a sklony k infekcím dýchacích cest, zaměřte se na intenzivní inhalaci od podzimu do jara a v obdobích různých epidemií. Jestliže máte neblahé zkušenosti s alergiemi na pyly či plísně, inhalujte celoročně a intenzivní inhalaci do svého léčebného programu zařaďte zejména v období topné sezóny. Trápí-li vás alergie na roztoče a domácí zvířata, opět nepodceňujte inhalaci během celého roku, včetně topné sezóny. U osob, které trpí astmatem a jinými plicními chorobami je inhalování vhodné celoročně.

Jak často inhalovat?

Pokud chcete předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně. V případě, že se aktuálně potýkáte s nachlazením anebo alergickými záchvaty, zvyšte počet inhalací na dvě až tři sezení denně. Dodržujte také optimální délku inhalace. Ta by měla činit něco mezi 10 až 20 minutami. Konkrétní doporučení na dobu inhalace je uvedeno u jednotlivých typů inhalátorů. Ideální je, pokud budete inhalovat večer před spaním. Před samotnou inhalací byste neměli konzumovat příliš jídla, během procesu by se vám totiž mohlo udělat nevolno. Pokud to vlastněný model inhalátoru dovoluje, sedněte si s ním do pohodlného křesla a v klidu inhalujte.
jak se zbavit rymy za jeden den

Správná technika inhalace je základ

Na účinnost inhalace má vliv také poloha těla a způsob dýchání. Již výše jsme zmínili, že byste měli u inhalace sedět v křesle. V této poloze si ale dávejte pozor na to, ať je váš trup co nejvíce vzpřímený. To proto, aby se „otevřely“ dolní dýchací cesty. Pozor si dávejte také na držení hlavy. Držte ji vzpřímeně, v jedné ose s páteří. Samotná technika dýchání při inhalaci není složitá a je velmi jednoduché se jí naučit. Nejprve se pomalu a zhluboka nadechněte nosem anebo ústy. V této fázi by měla být maska inhalátoru nasazená. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza. Hlídat byste si měli také počet použití inhalátoru. Aby fungoval tak, jak má, doporučujeme jeho filtr vyměnit po cca 70 použitích. Náhradní filtry lze jednoduše dokoupit.

Proč právě inhalátory Laica?

Už výše jsme zmínili několik modelů z rodiny italského výrobce Laica. A důvodů pro to máme hned několik. Inhalátory Laica vyhovují nejpřísnějším normám EU. Vy nebo vaši nejbližší tak budou pracovat s certifikovaným a osvědčeným inhalátorem, prodávaným téměř na všech kontinentech. Mezi další výhody Laica inhalátorů patří jejich snadná obsluha, vysoká účinnost a všestranná použitelnost. Celosvětový úspěch společnosti, která byla založena v Itálii roku 1974, byl dosažen zejména díky zaměření na nejvyšší kvalitu, bezpečnost a výrazný design všech produktů značky LAICA s cílem přispět ke zlepšení kvality života a zdraví jejich uživatelů.

Pošlete článek známému