Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jaký je správný pitný režim?

Voda je životadárnou tekutinou, bez které se naše tělo zkrátka a jednoduše neobejde. Rozhodně ne tedy více než dva, maximálně tři dny. Třeba u jídla se vědci a lékaři shodují na tom, že naše tělo bez něj dokáže přežít až 60 dnů. Přesto však na důležitost pitného režimu pravidelně zapomínáme. Negativní důsledky nedostatečného příjmu tekutin jsou přitom opravdu nebezpečné.
Kromě kosmetických nedokonalostí v podobě hlubokých vrásek, pigmentových skvrn a suché pokožky se vystavujeme též riziku vzniku ledvinových kamenů a dalších nepříjemností, jež mohou mít na naši psychickou i fyzickou stránku neblahé důsledky. Jak poznat, že pijeme moc nebo naopak málo? Máme pro vás několik rad a tipů, ale i praktické „desatero“, kterého se vyplatí držet.

2,5 litru vody? Je to dostatek?

Z nedávno uveřejněných studií vyplývá, že zhruba tři čtvrtiny Čechů vypijí během dne jeden až dva litry tekutin. Doporučeným množstvím jsou přitom dva, popřípadě dva a půl litru tekutin denně. U sportovců nebo osob, které vykonávají fyzicky náročné povolání, se doporučené množství tekutin pochopitelně zvyšuje.

Nutno podotknout, že v tomto případě jde o velmi obecnou (byť mnohými z nás zažitou) poučku. Mnohem lepší vypovídací schopnost má poměr přijatých tekutin na váhu člověka. Na 15kg hmotnosti je potřeba vypít 500 mililitrů vody. 
pitný režim

Nedostatek tekutin značí vrásky, zácpa i bolest

Jak poznat, že tělu tekutiny chybí? Jako první zareaguje mozek. Člověk se cítí malátně, unaveně, bez energie, ale i životního elánu. V této fázi se mohou dostavit i úporné bolesti hlavy. Ztráta tekutin na úrovni 2 % tělesné hmotnosti představuje ztrátu až 20 % výkonu. Pokud by však ztráta tekutin přesáhla 5 %, může dojít dokonce k přehřátí organismu, oběhovému selhání a šoku.

Na tomto místě si pravděpodobně říkáte, že chybějící tekutiny v těle přeci dost neodbytně signalizuje úporná žízeň. Bohužel ani pocit žízně není tak úplně směrodatný. Objevuje se při ztrátě tekutin na úrovni 2 %, ale zároveň se snižuje s věkem nebo určitými druhy onemocnění.

Jestliže tělo vystavujete dlouhodobé dehydrataci, můžete pozorovat změny na kůži v podobě hlubokých vrásek nebo loupající se šupinkové kůže. Dostavit se může i zácpa, pocit nepříjemného dechu, přibírání na váze, ale i změna barvy moči (moč bývá obvykle tmavá a zakalená). Později se mohou dostavit problémy s ledvinami, které mohou skončit pro daného jedince fatálně.
Laica Voda

Pár rad jak si udržet správný a zdravý pitný režim:

1. Den začněte sklenkou čisté vody, kterou vypijete ihned po probuzení.
2. Nenechávejte příjem tekutin na večer, ale pijte během celého dne. Vaše tělo by nemělo být bez vody více než 2 hodiny. Nárazovým pitím ve večerních hodinách pouze zbytečně zatěžujete ledviny (a v noci toho stejně moc nenaspíte)
3. Ideálně konzumujte čistou filtrovanou vodu, nebo středně mineralizovanou bez sladkých sirupů. Prokládat ji můžete čajem (vyhněte se černému), ale třeba i domácím vývarem. Od věci samozřejmě nejsou ani ovocné a zeleninové šťávy.
4. V horku a při zvýšené fyzické zátěži zvyšte příjem tekutin.
5. Děti a senioři mívají snížený pocit žízně, proto je potřeba na jejich pravidelný pitný režim důrazně dohlížet.
6. Káva, černý čaj a alkohol tělo zbytečně dehydratují. Pokud patříte mezi silné „kafaře“ nebo časté konzumenty alkoholu, měl by být váš denní příjem tekutin ještě vyšší, než je obecně doporučované množství.
7. V teplém počasí by se teplota konzumovaného nápoje měla pohybovat v rozmezí 10 – 12 °C, v chladném počasí 12 - 15 °C.
8. Nedostatek tekutin provází sucho v ústech, tmavá moč, neschopnost soustředit se a únava.
9. Během nemoci či horečnatých stavů je potřeba příjem tekutin zvýšit.
10. Preferujte vodu z podzemních zdrojů, která je chráněna proti znečištění. Pokud pijete kohoutkovou vodu, nechte ji odstát, aby z ní vyprchal chlor, kterým se dezinfikuje. Použít můžete filtrační konvice, či karafy Laica které zlepší chuť a kvalitu kohoutkové vody a odstraní z ní nejen nepříjemný zápach chlóru, ale i těžké kovy, jako jsou olovo, zinek a měď a některé herbicidy a pesticidy.

Pošlete článek známému