Kromě kosmetických nedokonalostí v podobě hlubokých vrásek, pigmentových skvrn a suché pokožky se vystavujeme též riziku vzniku ledvinových kamenů a dalších nepříjemností, jež mohou mít na naši psychickou i fyzickou stránku neblahé důsledky. Jak poznat, že pijeme moc nebo naopak málo? Máme pro vás několik rad a tipů, ale i praktické „desatero“, kterého se vyplatí držet.
2,5 litru vody? Je to dostatek?
Z nedávno uveřejněných studií vyplývá, že zhruba tři čtvrtiny Čechů vypijí během dne jeden až dva litry tekutin. Doporučeným množstvím jsou přitom dva, popřípadě dva a půl litru tekutin denně. U sportovců nebo osob, které vykonávají fyzicky náročné povolání, se doporučené množství tekutin pochopitelně zvyšuje.
Nutno podotknout, že v tomto případě jde o velmi obecnou (byť mnohými z nás zažitou) poučku. Mnohem lepší vypovídací schopnost má poměr přijatých tekutin na váhu člověka.
Na 15kg hmotnosti je potřeba vypít 500 mililitrů vody. Nedostatek tekutin značí vrásky, zácpa i bolest
Jak poznat, že tělu tekutiny chybí? Jako první zareaguje mozek.
Člověk se cítí malátně, unaveně, bez energie, ale i životního elánu. V této fázi se mohou dostavit
i úporné bolesti hlavy. Ztráta tekutin na úrovni 2 % tělesné hmotnosti představuje ztrátu až 20 % výkonu. Pokud by však ztráta tekutin přesáhla 5 %, může dojít dokonce k přehřátí organismu, oběhovému selhání a šoku.
Na tomto místě si pravděpodobně říkáte, že chybějící tekutiny v těle přeci dost neodbytně signalizuje úporná žízeň. Bohužel ani pocit žízně není tak úplně směrodatný. Objevuje se při ztrátě tekutin na úrovni 2 %, ale zároveň se snižuje s věkem nebo určitými druhy onemocnění.
Jestliže tělo vystavujete dlouhodobé dehydrataci, můžete pozorovat změny na kůži v podobě hlubokých vrásek nebo loupající se šupinkové kůže. Dostavit se může i zácpa, pocit nepříjemného dechu, přibírání na váze, ale i změna barvy moči (moč bývá obvykle tmavá a zakalená). Později se mohou dostavit problémy s ledvinami, které mohou skončit pro daného jedince fatálně.
Pár rad jak si udržet správný a zdravý pitný režim:
1. Den začněte sklenkou čisté vody, kterou vypijete ihned po probuzení.
2. Nenechávejte příjem tekutin na večer, ale pijte během celého dne. Vaše tělo by nemělo být bez vody více než 2 hodiny. Nárazovým pitím ve večerních hodinách pouze zbytečně zatěžujete ledviny (a v noci toho stejně moc nenaspíte)
3. Ideálně konzumujte čistou filtrovanou vodu, nebo středně mineralizovanou bez sladkých sirupů. Prokládat ji můžete čajem (vyhněte se černému), ale třeba i domácím vývarem. Od věci samozřejmě nejsou ani ovocné a zeleninové šťávy.
4. V horku a při zvýšené fyzické zátěži zvyšte příjem tekutin.
5. Děti a senioři mívají snížený pocit žízně, proto je potřeba na jejich pravidelný pitný režim důrazně dohlížet.
6. Káva, černý čaj a alkohol tělo zbytečně dehydratují. Pokud patříte mezi silné „kafaře“ nebo časté konzumenty alkoholu, měl by být váš denní příjem tekutin ještě vyšší, než je obecně doporučované množství.
7. V teplém počasí by se teplota konzumovaného nápoje měla pohybovat v rozmezí 10 – 12 °C, v chladném počasí 12 - 15 °C.
8. Nedostatek tekutin provází sucho v ústech, tmavá moč, neschopnost soustředit se a únava.
9. Během nemoci či horečnatých stavů je potřeba příjem tekutin zvýšit.
10. Preferujte vodu z podzemních zdrojů, která je chráněna proti znečištění. Pokud pijete kohoutkovou vodu, nechte ji odstát, aby z ní vyprchal chlor, kterým se dezinfikuje. Použít můžete filtrační konvice, či karafy Laica které zlepší chuť a kvalitu kohoutkové vody a odstraní z ní nejen nepříjemný zápach chlóru, ale i těžké kovy, jako jsou olovo, zinek a měď a některé herbicidy a pesticidy.