Je chlór ve vodě skutečně nezbytný?

Pít, či nepít kohoutkovou vodu? Toť otázka, kterou si klade pravděpodobně každý, kdo už někdy domů nesl těžký balík balených vod z obchodu. Zvlášť tehdy, když voda tekoucí z českých kohoutků patří mezi jednu z nejkvalitnějších v Evropě.

Aby byla voda nezávadná a nemnožily se v ní bakterie, je potřeba ji odpovídajícím způsobem upravovat. K úpravě se používá třeba chlór, který ale může ovlivňovat její chuť nebo vůni. Opravdu se bez chlóru neobejdeme a co dělat, pokud nám kohoutková voda tak úplně „nevoní“?

Když to bez chlóru nejde

Jak vlastně vypadá cesta pitné vody až do vašeho vodovodního kohoutku? Voda začíná svou cestu v úpravně vody, kterou opouští ve výborné bakteriologické kvalitě. Zároveň obsahuje pouze prvky nezbytné pro naše zdraví (např. soli a minerály). Aby v této kvalitě voda doputovala až do vaší domácnosti, je potřeba ji během cesty maličko pomoct. A k tomu slouží právě zmíněný chlór.

Chlór se do kohoutkové vody přidává z několika důvodů. V první řadě zabraňuje množení zárodků bakterií ve vodovodních sítích. Dále působí jako potravní konzervační prostředek a zaručuje uchování kvality vody dodávané spotřebitelům z hlediska zdravotní nezávadnosti. V malých dávkách je samozřejmě zcela neškodný. Jeho přítomnost ale můžeme ve vodě vycítit díky typickému chlorovému zápachu a pozměněné chuti.

Jak odstranit chuť a aroma chlóru v pitné vodě?

Zatímco na některých místech republiky teče z kohoutků voda, která svým složením a vlastnostmi může směle konkurovat vodě kojenecké (pro klid v duši je ale potřeba ji před podáváním kojencům převařit), jinde může být zápach chlóru dosti výrazný. Naštěstí existuje několik způsobů, jak ho eliminovat nebo alespoň zmírnit:

  • Před konzumací nechte vodu několik minut „odstát“
  • Přidejte do vody pár kostek ledu nebo několik kapek citrónu
  • Uchovávejte vodu v chladničce v uzavřených skleněných láhvích (po dobu max. 24 h)
  • Vodu můžete také před konzumací krátce převařit
  • Použijte filtrační zařízení (např. filtrační konvice nebo speciální filtrační karafy Flow'n go).

jak se zbavit chlóru v pitné vodě

Úspora času a lepší chuť 

Pokud se vám nechce čekat, až z vody přebytečný chlór samovolně vyprchá, zrovna nemáte po ruce led nebo citron, případně nechcete vytvářet dodatečné náklady spojené s převařením kohoutkové vody, je skvělou alternativou pořízení filtračního zařízení. V této oblasti exceluje italský výrobce Laica, který představil celou řadu inovativních filtračních konvic a nedávno také skleněnou filtrační karafu Flow'n go i sportovní a dětské lahve MyLaica. 

Ptáte, se, co všechno tyhle filtrační pomocníci v domácnosti zvládnou? 

  • Eliminují z vody nežádoucí látky (třeba zmíněný chlór, ale také těžké kovy, herbicidy, pesticidy i mikroplasty), které mohou ovlivňovat chuť nebo vůni vody. To vše při zachování minerálů a solí.
  • Zbavují vodu vodního kamene, takže je vhodná třeba pro použití do kávovarů nebo žehliček. 
  • Voda je chutnější a to bez nutnosti zdlouhavého čekání. 
  • Filtrační konvice vodu profiltrují během malé chvilky a filtrační karafy Flow’n go a sportovní lahve dokonce přímo v procesu nalévání. 
  • O úpravu kohoutkové vody se starají inovativní filtry s aktivním uhlím, které je ale potřeba čas od času vyměnit. Jejich výměnu, například u filtrační karafy, hlídá aplikace, kterou si jednoduše stáhnete do svého chytrého mobilního telefonu. Aplikace na základě stupně chlorace vody spočítá datum nejbližší výměny filtru a v tento den vám pošle notifikaci na mobilní telefon. 

Když k těmhle moderním vychytávkám přičtete ještě časovou a finanční úsporu, důraz na ochranu životního prostředí a skutečnost, že si přefiltrovanou vodu snadno můžete vzít do práce, fitka, nebo kdekoli jinde, jen stěží najdete silnějšího konkurenta.

Kompletní nabídku naleznete zde. 

filtrační konvice laica

Pošlete článek známému