Když přijde žízeň, je už pozdě. Jaké jsou příznaky dehydratace?

Člověk vydrží bez jídla i několik týdnů. Bez vody ale jen pár dnů. Tahle životadárná tekutina náš život totiž ovlivňuje víc, než se na první pohled zdá. Denně umírají miliony lidí na podvýživu a dehydrataci, což je informace, které se v západním světě snad ani nechce věřit.
Věděli jste ale, že prvním příznakům dehydratace čelíte každý den? A že ve chvíli, kdy vás překvapí žízeň, bývá už vaše tělo zpravidla dehydratováno? Máme pro vás další informace, které jsou spjaté s dehydratací organismus a nedostatečným pitným režimem.

Laica Flow and Go

Dehydratace jako život ohrožující stav
Voda tvoří zhruba 60 – 70 % našeho těla. Málokdo tuší, že dehydratace se v těle projeví už při ztrátě vody odpovídající 1 – 2 % naší hmotnosti. Pokud dojde k překročení „magické“ hranice dvou procent, je potřeba počítat se sníženou výkonností organismu i mozku (zhruba o pětinu). Pokud dojde k dehydrataci na úrovni 5 %, může dojít k přehřátí organismu, oběhovému selhání a v krajním případě i smrti.

Žízeň ke správnému pitnému režimu nepatří
Naše tělo během dne vyloučí přibližně 2–2,5 l vody. Logicky bychom proto měli minimálně tohle množství každý den pravidelně doplnit. Ve chvíli, kdy totiž začneme pociťovat žízeň, bývá už zpravidla organismus dehydratovaný. Navíc pocit žízně je velmi subjektivní a u některých skupin osob mírně potlačený. Příkladem budiž malé děti nebo senioři, kteří jsou dehydratací ohroženi nejvíce.

Dehydratace je problém. Mnohem horší je ale nárazové pití
Léto klade na pitný režim mnohem větší nároky, než studená zima. Přesto bychom to s příjmem tekutin neměli přehánět. Tělo totiž nedokáže zpracovat víc, než litr vody za hodinu. Pokud bychom se – lidově řečeno – „přelili,“ může dojít k otoku mozku a dalším komplikacím. Nárazové pití tekutin (třeba večer po práci) také zbytečně zatěžuje naše ledviny. Navíc reálně hrozí, že se po vypití obří konvice vody nebo čaje před spaním v noci určitě nevyspíte

Ne všechny tekutiny hydratují
Pro naše tělo a vyvážený pitný režim je nejvhodnější obyčejná čistá voda. Klidně ta z kohoutku. Její chuť a vůni můžete snadno upravit pomocí filtračních zařízení Laica, která jsou vybavena speciálními uhlíkovými filtry. Ty z vody odstraňují nežádoucí látky a zároveň v ní uchovávají minerály nutné pro správné fungování našeho organismu. Kromě čisté vody můžete pitný režim obohatit také o ovocné a zeleninové šťávy, zelené čaje nebo polévky. Dávejte si ale pozor na černý čaj, kofeinové nápoje a alkohol. Ty totiž organismus zbytečně dehydratují!



Laica Flow and Go

Prvotní příznaky dehydratace vůbec nemusíte poznat
K projevům méně závažné dehydratace patří kromě zmíněného pocitu žízně také bolesti hlavy, únava, pocit suchosti v ústech, snížený objem tmavě zabarvené moči, suché a popraskané rty nebo třeba horší pružnost kůže. Přidat se může i tělesná teplota, zrychlený tep nebo nevolnost. Vzhledem k výše zmíněným příznakům, které jsou typické pro řadu onemocnění nebo špatně fungující organismus, tak zpočátku nemusíte poznat, že jde o známky dehydratace. Proto je dobré mít po ruce filtrační konvici s čerstvou vodou nebo unikátní láhev Flow´N GO, kterou si jednoduše vezmete s sebou do práce, fitka nebo třeba na firemní poradu. Pamatujte také na to, že byste měli vypít každou hodinu minimálně jednu sklenici. Vaše tělo se vám odvděčí!

Pošlete článek známému