Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Co znamenají symboly na PET lahvích?

Plast je materiálem, který nás provází prakticky každý den. Balíme do něj třeba svačiny školákům a nakupujeme v něm potraviny nebo nápoje. A právě téhle problematice budou věnované následující řádky, na kterých vám osvětlíme, co znamenají jednotlivé zkratky a písmena, se kterými se můžete u plastových lahví a dalších výrobků setkat. Úvodem jen zmíníme, že některé plasty jsou prakticky neškodné (pomineme-li ekologickou stránku věci), jiné mohou uvolňovat jedovaté nebo dokonce karcinogenní látky!

PET 1/PETE – plasty na jedno použití

První zkratkou, kterou můžeme na spodní straně lahve objevit je PET nebo PETE. V tomhle případě jde o polyethylentereftalát – termoplast ze skupiny polyesterů, který je nejčastěji používán právě u pitných vod nebo balení potravin. Jeho specifikem je, že láhve z něj jsou určeny pouze k jednorázovému použití. Pokud bychom tento plast používali opakovaně, mohou se z něj uvolňovat ionty těžkých kovů, které narušují činnost hormonální soustavy.

HDP/HDPE 2 – nejbezpečnější plast vůbec

O výrobku, který je vyroben z HDP/HDPE (polyetylen vysoké hustoty) plastu, se hovoří jako o maximálně bezpečném. Důvodem je zejména to, že z něj neunikají prakticky žádné chemikálie. Mezi další přednosti tohoto plastu patří i větší odolnost, proto se používá například pro výrobu varných sáčků, víček PET lahví či kojeneckých lahví. Stále častěji je využíván k výrobě materiálů sloužících jako náhrada dřeva (WPC).

PVC 3 – vysoká pevnost, ale jedovaté látky

Dalším druhem jsou plastové nádoby vyrobené z PVC (polyvinylchlorid), které vynikají vysokou pružností. To je ale z výčtu jejich výhod tak nějak všechno. Tento materiál je relativně snadný na výrobu a recyklaci. Je však důležité jej správně třídit, aby se zabránilo jeho spalování, které uvolňuje do ovzduší škodlivé látky. Odborníci proto doporučují se plastům s označením PVC vyhnout.

jak recyklovat plasty

LDPE 4 – tak trochu nevyzpytatelný plast

Balit vodu do lahví vyrobených z LDPE (polyetylen nízké hustoty) je u nás zakázáno. Ovšem potravin a jídla se tenhle zákaz netýká, což je zvláštní. Jídlo totiž může nasáknout chemické látky, které tento materiál uvolňuje. Při správném používání a mechanickém nenamáhaní je ale riziko opravdu minimální. 

PP 5 – odolný plast, který konzervuje

Tenhle relativně bezpečný plast (polypropylen), který se vyznačuje bílou nebo průhlednou barvou, najdete nejčastěji u jogurtů nebo sirupů. Mezi jeho největší přednosti patří odolnost vůči vysokým teplotám, stejně jako schopnost konzervovat potraviny a nápoje, které jsou v něm uzavřené. Díky polypropylenu k nim totiž neprojde mastnota, vlhkost ani chemikálie.

PS 6 – na tenhle si dávejte pozor

PS je zkratkou pro polystyren, který je ale našemu zdraví nebezpečný, protože uvolňuje karcinogenní chemickou látku. Proto ho nepoužívejte k přenášení nápojů nebo potravin. Pokud máte doma přenosnou ledničku, jejíž boxíky jsou vyplněné polystyrenem vyznačujícím se skvělými izolačními vlastnostmi, je potřeba jídlo od PS oddělit!

Jde to i bez plastů s pomocí domácí filtrace 

Pokud nechcete donekonečna kontrolovat písmena na lahvích, pořiďte si filtrační konvici nebo karafy Laica, které jsou vyrobeny z bezpečných a odolných materiálů, jenž neobsahují zmíněný bisfenol A. Pořízení těchto filtračních pomocníků ocení nejen vaše peněženka, ale především životní prostředí. Navíc odpadá nutnost nosit z obchodu těžké plastové lahve a kontrolovat jejich zdravotní nezávadnost. Navíc je voda zbavena všech nežádoucích látek, zápachu chloru, či mikroplastů.

Je to jednoduchý a ekologický způsob filtrace kohoutkové vody z pohodlí domova. Celou nabídku naleznete zde.

Pošlete článek známému