Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Nedostatečný pitný režim ovlivňuje váš výkon víc, než si myslíte. Co s tím?

Voda hraje v našem životě nezastupitelnou a nenahraditelnou roli. Bez téhle životadárné tekutiny zkrátka nedokážeme žít ani fungovat. Věděli jste ale, že její přijaté množství může zlepšit duševní i fyzické zdraví? Dostatečný příjem tekutin navíc stimuluje mozek, který tak zvládá zpracovávat i ty nejnáročnější úkoly. Je proto důležité nezapomínat na pitný režim nejen doma, ale především v práci.
V práci pitný režim tak trochu „flákáme“
Obecně se doporučuje vypít 1,5 – 2,5 litrů tekutin (ideálně čisté vody, bylinkových čajů nebo ovocných či zeleninových šťáv). Konkrétní množství se ale ve finále odvíjí od tělesné hmotnosti, stejně jako ročního období nebo náročnosti práce, kterou vykonáváme. A když už jsme u té práce – máte alespoň nějaký přehled o tom, kolik vody během pracovní doby vypijete?

Pitny rezim

Statistiky jsou bohužel neúprosné a hovoří jasně: V práci pitný režim tak trošku „flákáme“. A to je špatně! Správná hydratace lidského organismu je totiž jedním z klíčových a nejzdravějších návyků, které si člověk může osvojit. A jeden z našich nejdůležitějších orgánů v těle – mozek, který je tvořen asi ze 75 % vodou, potřebujete hydratovat víc, než se na první pohled může zdát.

Všechny neurony a synapse totiž potřebují ke své činnosti dostatek vody, aby správně fungovaly. Právě nedostatek tekutin v těle je jedním z hlavních viníků zhoršení paměti či duševní výkonnosti. Řada odborníků navíc upozorňuje i na to, že pouhá ztráta 2 % vody pod obvyklou normu dokáže vyvolat výrazný pokles síly či motivace a způsobovat únavu.

Pokud zaznamenáte, že se vaše mysl nedokáže zaměřit na úkol, který potřebujete zvládnout, vypijte velkou sklenici (ideálně kohoutkové) vody. Vaše kognitivní funkce by se měly během několika minut zlepšit a snadno tak dokážete odbavit i náročnější úkoly. Pokud se snažíte eliminovat množství plastového odpadu a pijete vodu z barelů umístěných v práci nebo vodu kohoutkovou, můžete narazit na její zhoršenou kvalitu či chuť. Jak je to možné?

Voda v barelech nemusí být ideálním řešením
Obří plastové barely s vodou, kterými má zaměstnavatel podpořit pitný režim svých zaměstnanců, mohou představovat problém. Kvalita vody v barelech totiž nemusí být vždy uspokojivá. Průhledné barely jsou totiž často umístěny na nevhodném místě, kde na ně svítí slunce. Sluneční paprsky, stejně jako střídání teplot, ovlivňují kvalitu i chuť vody, což není úplně žádoucí.

Pokud není barel s vodou pravidelně měněn a zakryt textilií nebo folií, která k vodě nepustí světlo, je lepší vyměnit vodu z barelů za obyčejnou „kohoutkovou“. Ani ta ale nemusí každému chutnat. Díky chemické úpravě v ní řada z nás cítí pachuť chloru, který je pro úpravu vody nezbytný.

Naštěstí existují moderní filtrační zařízení. Jejich bohatou nabídku najdete třeba v sortimentu značky Laica, která se může pochlubit inovativními filtračními konvicemi a láhvemi. Jednou z nich je i filtrační stolní láhev Flow´N GO, se kterou máte k dispozici filtrovanou vodu zbavenou pachuti, zakalení i nežádoucích látek. Navíc na vodu nemusíte čekat, láhev Flow´N GO totiž dokáže vodu přefiltrovat prakticky hned po natočení.

Pitny rezim

Za vysokou kvalitu a vynikající chuť vody mohou speciální uhlíkové filtry Fast Disk, které dokážou efektivně redukovat chlór a vylepšit chuť kohoutkové vody. To vše při zachování všech důležitých minerálů, které se v kohoutkové vodě přirozeně vyskytují. Milovníci moderních vychytávek také určitě ocení aplikaci pro chytré telefony, která vás vždy upozorní na nutnost výměny filtru, bez toho abyste si museli tuhle informaci kamkoli zaznamenávat a myslet na ni.

Pošlete článek známému