Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Oxymetr – nenápadný pomocník v boji s COVID-19

Tomáš Fořter

16.03.2021

Koronavirus, který způsobuje COVID-19 v mnohých případech ovlivňuje přenos kyslíku pomocí červených krvinek do krevního oběhu a způsobuje tím dýchací potíže a nedostatečné zásobování orgánů okysličenou krví. Nedostatek kyslíku si většinou zpočátku pacienti s COVID-19 neuvědomují, ovšem v momentě, kdy už potíže vnímají, může být bohužel pozdě.

Mluvíme o tzv. saturaci hemoglobinu kyslíkem nebo také nasycenosti krve kyslíkem a označuje se jako SpO2. Tato hodnota se udává v procentech.
 

Homedics Oxymeter


Pomůže prstový pulzní oxymetr.
V domácím prostředí lze snadno provést měření pomocí prstového pulzního oxymetru a v případě zjištění nízkých hodnot je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Přístroj funguje na principu vysílání infračerveného a červeného paprsku světla skrz tkáň a senzor snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň. Přepočtem přístroj na displeji zobrazí hodnotu saturace hemoglobinu kyslíkem.

Na trhu osvědčený pulzní oxymetr HOMEDICS PX-101.
Samotné měření je snadné, rychlé a bezbolestné. Jedná se o malý přístroj, kam stačí vložit prst do gumového otvoru a po stisknutí tlačítka se za několik vteřin na displeji zobrazí naměřené hodnoty. Kromě saturace nám přístroj ukáže i srdeční frekvenci neboli pulz a perfuzní index, který udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem k celkovému množství krve.

Pokles saturace o pár procent může být důvodem k hospitalizaci.
Zdravý člověk má hodnotu SpO2 v rozmezí 95 – 99% (u seniorů jsou normální hodnoty do 93%). Při hodnotách 90 – 94% je třeba ostražitost a častější kontroly. Pokud ovšem klesne hodnota pod 90 % je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Právě takovéto nízké hodnoty jsou časté u pacientů s onemocněním COVID-19. Jsou i případy, kdy klesne hladina u těchto pacientů až na 40 - 50% a může dojít ke ztrátě vědomí.

Další důležité ukazatele.
Na displeji přístroj zobrazuje údaj o srdeční frekvenci, označeno symbolem PRbpm. Normální hodnota je v tomto případě v rozmezí 60 - 90 bpm (úderů za minutu).

Dále je zde perfuzní index (PI). Tato hodnota se pohybuje v rozmezí 1-20. Pro vysvětlení, například hodnota 5 vyjadřuje, že každý nový srdeční tep přivádí do končetiny 5% nové okysličené krve.

 

 

Homedics Oxymeter


Oxymetr v každé domácnosti.
Současná nelehká doba nám ukázala, že tento malý přístroj může být velkým pomocníkem v boji proti onemocnění COVID-19 a stává se tak běžnou součástí domácích lékárniček.

Pulzní oxymetr HOMEDICS PX-101 je také vhodný pro další skupiny lidí, zejména pro astmatiky, anemiky, sportovce, dále pro lidi s chronickými plicními chorobami, s kardiovaskulárními problémy a všeobecně pro seniory.

Specifikace HOMEDICS PX-101
- Saturace kyslíkem (SpO2): rozsah měření 70 – 100%: ± 2 číslice
- Měření tepové frekvence (PRbpm): rozsah měření 30 - 250 bpm
- Perfuzní index (PI): rozsah měření: 0,2-20,0%
- Dvoubarevný OLED displej
- Snadno čitelný 4-směrový displej
- 7 režimů zobrazení
- Nastavitelná intenzita jasu úroveň od 1 až do 10
- Indikace stavu baterie
- Indikace signálu
- Automatické vypnutí po 8 vteřinách nečinnosti
- V balení 2 x AAA baterie
- Šňůrka na krk
- Rozměry: 6 x 3,2 x 3 cm
- Registrovaná zdravotnická pomůcka

Upozornění
Neslouží jako test, zda má pacient COVID-19 nebo ne, ale k zjištění příznaků, na základě kterých se doporučuje testování a při velmi nízkých hodnotách je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Přístroj není určen pro nepřetržité monitorování!

 

 

Pošlete článek známému