Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Oxymetr – nenápadný pomocník v boji s COVID-19

Tomáš Fořter

16.03.2022

Koronavirus, který způsobuje COVID-19 v mnohých případech ovlivňuje přenos kyslíku pomocí červených krvinek do krevního oběhu a způsobuje tím dýchací potíže a nedostatečné zásobování orgánů okysličenou krví. Nedostatek kyslíku si většinou zpočátku pacienti s COVID-19 neuvědomují, ovšem v momentě, kdy už potíže vnímají, může být bohužel pozdě.

Mluvíme o tzv. saturaci hemoglobinu kyslíkem nebo také nasycenosti krve kyslíkem a označuje se jako SpO2. Tato hodnota se udává v procentech.

Homedics Oxymeter

Pomůže prstový pulzní oxymetr

V domácím prostředí lze snadno provést měření pomocí prstového pulzního oxymetru a v případě zjištění nízkých hodnot je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Přístroj funguje na principu vysílání infračerveného a červeného paprsku světla skrz tkáň a senzor snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň. Přepočtem přístroj na displeji zobrazí hodnotu saturace hemoglobinu kyslíkem

Na trhu osvědčený pulzní oxymetr Laica EA1007

Samotné měření je snadné, rychlé a bezbolestné. Jedná se o malý přístroj, kam stačí vložit prst do gumového otvoru a po stisknutí tlačítka se za několik vteřin na displeji zobrazí naměřené hodnoty. Kromě saturace nám přístroj ukáže i srdeční frekvenci neboli pulz a perfuzní index, který udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem k celkovému množství krve.

Pokles saturace o pár procent může být důvodem k hospitalizaci

Zdravý člověk má hodnotu SpO2 v rozmezí 95 – 99% (u seniorů jsou normální hodnoty do 93%). Při hodnotách 90 – 94% je třeba ostražitost a častější kontroly. Pokud ovšem klesne hodnota pod 90 % je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Právě takovéto nízké hodnoty jsou časté u pacientů s onemocněním COVID-19. Jsou i případy, kdy klesne hladina u těchto pacientů až na 40 - 50% a může dojít ke ztrátě vědomí.

Další důležité ukazatele

Na displeji přístroj zobrazuje údaj o srdeční frekvenci, označeno symbolem PRbpm. Normální hodnota je v tomto případě v rozmezí 60 - 90 bpm (úderů za minutu). Dále je zde perfuzní index (PI). Tato hodnota se pohybuje v rozmezí 1-20. Pro vysvětlení, například hodnota 5 vyjadřuje, že každý nový srdeční tep přivádí do končetiny 5% nové okysličené krve.

prstový pulzní oxymetr

Oxymetr v každé domácnosti a pro koho je určen?

Současná nelehká doba nám ukázala, že tento malý přístroj může být velkým pomocníkem v boji proti onemocnění COVID-19 a stává se tak běžnou součástí domácích lékárniček. Pulzní oxymetr HOMEDICS PX-101 je také vhodný pro další skupiny lidí, zejména pro astmatiky, anemiky, sportovce, dále pro lidi s chronickými plicními chorobami, s kardiovaskulárními problémy a všeobecně pro seniory.

Specifikace Oxymetru EA1007:

  • Saturace kyslíkem (SpO2): rozsah měření 70 – 100%: ± 2 číslice
  • Měření tepové frekvence (PRbpm): rozsah měření 30 - 250 bpm
  • LED displej 1,9 x 2,6 cm
  • Automatické vypnutí po 20 vteřinách nečinnosti
  • V balení 2 x AAA baterie
  • Rozměry 5,5 x 32 x 3,2 cm
  • Hmotnost 57 g
  • Registrovaná zdravotnická pomůcka
  • Může být aplikován na všechny osoby kromě dětí a nemluvňat

Upozornění

Neslouží jako test, zda má pacient COVID-19 nebo ne, ale k zjištění příznaků, na základě kterých se doporučuje testování a při velmi nízkých hodnotách je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Přístroj není určen pro nepřetržité monitorování! 

Pošlete článek známému