Pitný režim u dětí

Generace našich rodičů si jistě vzpomene, že za jejich mládí se o pitném režimu tolik nemluvilo. Pilo se prostě ve chvíli, kdy člověka přepadla žízeň nebo tehdy, když si zkrátka vzpomněl a měl pauzu mezi hrami s vrstevníky. Dnes se pitnému režimu přikládá daleko důležitější význam. A to zvlášť u dětí a školáků. Víte, kolik tekutin by měl vypít kojenec, kolik vody je dobré pro batole a jak by měl vypadat pitný režim školáka? Prozradíme na následujících řádcích.
Děti = voda
Zatímco dospělý člověk je tvořen z asi 50 % vodou, u dětí je poměr vody v těle ještě vyšší (cca 60 - 80 % dle věku dítěte).  Správný pitný režim je důležitý, protože zajišťuje dobrou funkci ledvin a odplavování toxinů z těla. Navíc podporuje naše kognitivní funkce a správnou látkovou výměnu. Dále přispívá k normálnímu fungování nervového systému, zmírňuje únavu a zlepšuje soustředění. Pokud je pitný režim dítěte nedostatečný, dochází ke snížení celkové výkonnosti organismu, ale také poklesu duševní činnosti, která bývá rodiči často nesprávně zaměňována za lenost.

Laica

Pitný režim funguje u kojenců takřka „bez práce“
Pokud bychom se podívali na konkrétní věkové skupiny dětí, pak zjistíme, že skoro „bez práce“ je pitný režim u kojenců. Ti se napijí během krmení mateřským (příp. náhradním) mlékem. Pokud není venku vysloveně horko nebo pokud nemá kojenec horečku či průjem, nepotřebuje zdravé miminko žádný dodatečný přídavek tekutin. Dodatečné tekutiny je dobré do jídelníčku zařadit od desátého měsíce výš (cca 200 ml vody denně). Vhodná je čistá neperlivá voda v kojenecké kvalitě, ovocné šťávy bez přídavku cukru ředěné vodou, anebo dětský čaj bez cukru.

O pitný režim batolat je potřeba pečovat
Nároky na pitný režim jsou u batolat mnohem vyšší. Denně by měla dítka vypít 1,5 litru tekutin. V horkém počasí je potřeba přidat dalších zhruba 500 mililitrů. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že značnou část tekutin příjme batole ve stravě (např. ovocné a zeleninové kaše, polévky apod.). Mezi vhodné nápoje opět patří čistá nesycená voda (ideálně ta z kohoutku, přefiltrovaná filtrační konvicí Laica, která zlepšuje její chuť a vůni), ovocné a zeleninové šťávy a neslazené čaje (mimo toho černého). Naopak se vyvarujte podávání sladkých limonád, které ohrožují chrup dítěte a představují zbytečný přísun kalorií.

U předškoláků a školáků je důležitá snídaně
Pitný režim u předškoláka a školáka by měl opět sestávat z 1,5 – 2 litrů vhodných tekutin. Důležité je v tomto případě tělo hydratovat po noci, kdy je lidově řečeno „vysušené“. Proto nezapomínejte dohlédnout na to, ať se dítko nasnídá a vypije alespoň půl litru vody. Pokud se děti při ranním spěchu nestačí nasnídat a pořádně napít, podávají mnohem nižší výkon a jsou celkově unavenější. Ve škole se pak snaží „dojíst“ nejrůznějšími pamlsky a slazenými limonádami z automatů. Proto je dobré školákům dávat s sebou společně se svačinou i vhodnou tekutinu (třeba ve filtrační láhvi Laica FLOW'N GO, kterou si mohou kdykoli doplnit), aby o každé přestávce měli možnost se napít.

Laica

Co když voda z kohoutku nechutná?
Problémem menších dětí a školáků může být odmítání pro tělo přirozených tekutin, které spočívají zejména v pití kohoutkové vody. Na řadě míst je totiž voda příliš chemicky upravovaná, což se může odrazit v její chuti a vůni. Abyste eliminovali typický chlorový zápach, nevzhledné zabarvení nebo nepříjemnou (pa)chuť, je dobré vodu upravit za pomocí filtračních konvic Laica, které využívají moderní uhlíkové filtry. Ty z vody odstraní nežádoucí látky, vůně a chuti a to vše při zachování optimálního poměru všech důležitých minerálů. Z vody, která má mnohem lepší chuť a další vlastnosti pak následně můžete připravovat i dětské příkrmy, kaše nebo polévky.

Pošlete článek známému