Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

První příznaky Covid 19 odhalí i oxymetr

Jozef Temiak

15.03.2021

Na začátku si řekněme jak Vám může pomoci pulsní oxymetr, proč, jak a kdy ho používat, hlavně ve spojitosti s onemocněním Covid-19.

Mnoho lidí považuje hladinu kyslíku za důležitý znak toho, jak dobře tělo funguje, stejně jako krevní tlak, nebo tělesná teplota člověka. Lidé, kteří mají onemocnění plic nebo srdce, mohou používat pulsní oxymetr doma na kontrolu toho, jak se jim daří podle pokynů jejich poskytovatele zdravotní péče. Pokud má člověk mírný případ ONEMOCNĚNÍ COVID-19 a sám se léčí doma, oxymetr může být užitečným nástrojem pro kontrolu hladiny kyslíku, aby bylo možné včasné zachycení nízkých hladin kyslíku resp. pokud má někdo COVID-19, pulsní oxymetr mu může pomoci dávat pozor na své zdraví a vědět, zda potřebuje lékařskou péči.

pulsní oxymetr Laica

Co je pulzní oxymetr?

Pulsní oxymetr měří kolik kyslíku máte v krvi. Je to malé zařízení, které připnete na prst. Často se používají v nemocnicích a klinikách a dají se koupit i na použití doma. Oxymetr může být aplikován na všechny osoby kromě dětí a batolat. Můžete si ho koupit bez lékařského předpisu.

Jak funguje Oxymetr LAICA?

Led diody prosvětlují krev a podle její barvy určují množství kyslíku. Přístroj může pomoci při domácí diagnostice během plicního onemocnění COVID-19. Normální hodnoty dospělého člověka, jsou od 92 -100% nasycení červeného krevního barviva. Měření má význam zejména na pátý den od příznaků onemocnění. Pokud hodnota začne klesat a člověku se začne subjektivní obtížnější dýchat, začne se zadýchávat třeba cestou z obývacího pokoje na toaletu, je nutné přivolat lékařskou pomoc. Pokud si osoba s COVID-19, monitoruje svůj klinický stav doma, hodnoty SpO2 trvale zůstává na úrovni 90 až 92% a hodnota neustále klesá pod tuto hodnotu, je třeba včasné lékařské vyšetření. Hodnoty 40 - 50% jsou již kritické, pacient většinou už není při vědomí, záchranku třeba volat mnohem dříve. 

Abychom lépe porozuměli naměřeným hodnotám uvádíme indikativní hodnoty pro interpretaci údajů zjištěných pulzním oxymetry, tyto hodnoty musí být vždy projednány se svým lékařem.

  • 95% - 99%: normální hodnoty (u starších osob jsou to i normální hodnoty pod 93%)
  • 90% - 94%: mírné hodnoty hypoxie (pokud přetrvává, poraďte se s lékařem)
  • méně než 90%: těžká nepřítomnost kyslíku. 

 Odchylky v měření mohou způsobit problémy s krevním oběhem se slabým průtokem krve do končetin, jako jsou velmi studené ruce, vnitřní cévní onemocnění apod. Kromě toho i falešné nehty nebo určité tmavě zbarvené laky na nehty, jako je černá nebo modrá, nebo prudké sluneční světlo, mohou zkreslit hodnoty. Řekněme si jaké jsou hlavní výhody oxymetru LAICA AE1007, jak a co měří, a v jakém rozsahu.

Pulsní oxymetr Laica AE1007 

Laica prstový pulsní oxymetr slouží k rychlé, bezbolestné a přesné neinvazivní měření saturace krevního hemoglobinu kyslíkem (SpO2) a měření tepové frekvence srdce (bpm). LAICA používá dvě frekvence světla (červené a infračervené) pro stanovení procentního podílu (%) hemoglobinu v krvi nasycené kyslíkem SpO2. Současně se s měřením úrovně SpO2 měří a zobrazuje i tep. Stačí vložit jeden prst do gumového otvoru oxymetru, stisknout jedno tlačítko a o několik vteřin si přečtete naměřené hodnoty na displeji. LED displej je v rozměrech 1,9 x 2,6 cm, zobrazuje nasycení kyslíkem v procentech a srdeční tep za minutu. Puls je graficky znázorněn na boční liště "Lišta srdečního tepu". Na displeji se zobrazuje i indikace vybité baterie. Při nečinnosti se zařízení vypne po 20-ti sekundách. Přístroj měří rozsah saturace od 36% - 99%, s rozlišením 1%, tep měří v rozsahu 30 tepů za minutu ~ 250 tepů za minutu s rozlišením: 1 tep za minutu a odchylkou méně než 1%. Normální rozsah srdeční frekvence je 60 - 90 úderů za minutu. Důležité je aby se zařízení, resp. pryžová vnitřní část oxymetru, (i prst) před měřením pravidelně dezinfekci alkoholem tak, aby se nepoškodily snímače měření. Je to důležité kvůli správnosti měření. Přístroj pracuje s napájením dvou mikro tužkových baterií AAA 1,5 V. Součástí je i praktická šňůrka na zavěšení a díky malým kompaktním rozměrům 5.5 x 3.2 x 3.2 cm a hmotnosti 57g je vhodný i na cestování. Přístroj není určen pro nepřetržité monitorování! Opětovné měření je doporučeno nejdříve po 12 sekundách. Pulsní oxymetr LAICA AE1007 je registrovaná zdravotnická pomůcka.

Pošlete článek známému