Účel využití inhalátoru
V první řadě byste si měli odpovědět na otázku, k čemu vlastně budete inhalátor používat. Půjde o léčbu a prevenci nemocí? Anebo budete s jeho pomocí ulevovat dětem při projevech astmatu či alergií. Ať se rozhodnete pro první anebo druhou zmíněnou variantu, pravděpodobně dospějete k názoru, že ideální pro inhalaci bude kompresorový anebo ultrazvukový inhalátor. A tady přichází zásadní zvrat.
Ultrazvukové inhalátory fungují tak, že se o rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu stará vibrační zařízení zvané vysokofrekvenční oscilátor. Díky tomuto zařízení jsou kompresorové inhalátory prakticky neslyšitelné. Jsou proto vhodné i pro menší děti. Jejich nevýhodou je to, že mají problém s rozprašováním hustých nebo olejnatých roztoků, které je potřeba naředit například minerálkou. Pro děti doporučujeme
Laica dětský ultrazvukový přenosný inhalátor NE1005.
Naproti tomu
kompresorové inhalátory si poradí také s olejovitými konzistencemi, hodí se proto pro inhalaci nejrůznějších olejů a dalších hustých roztoků. Rozprašování léčebné tekutiny u kompresorového inhalátoru zajišťuje tryska napojená na kompresor. Jistou nevýhodou je jeho vyšší hlučnost. Z kompresorových inhalátorů pro děti můžeme doporučit model
Laica Dětský kompresorový inhalátor NE3001.
Maska anebo náustek?
Při výběru vhodného inhalátoru pro děti se budete jistě zamýšlet nad tím, zda zvolit model s maskou anebo náustkem. Maska je obecně vhodná pro zejména pro léčbu oblasti nosu a hltanu. Při vdechování nosem mlhovina působí zejména na horní dýchací cesty, při vdechnutí ústy zase na ty dolní. Náustek je ideální používat při nemocech dolního dýchacího systému a v případě, kdy chcete věnovat zvýšenou péči hrtanu, průdušnici, průduškám a plicím.
Konečný výběr je ale většinou vždy otázkou komfortu. Maska je obecně univerzálnější a vhodná také pro menší děti, které mohou mít s náustkem problém. Během inhalace s maskou si může dítě číst, dívat se na pohádky a fungovat prakticky tak, jak je zvyklé. Pokud má dítko problém s upevněním masky přímo na nose a ústech, je možné ji zavěsit na krk a průběžně vdechovat obláčky aerosolu, které z ní vycházejí.
Co dalšího by vás mělo zajímat?
Kromě toho, zda bude inhalátor disponovat náustkem anebo maskou, bude umět pracovat s vodnatými nebo olejovými roztoky, je dobré zaměřit svou pozornost také na další aspekty. Mezi ty patří například rozprašovací výkon. Ten udává, za jak dlouho dokáže inhalátor vytvořit z léčebného roztoku aerosol. Čím vyšší výkon, tím rychleji dopraví inhalátor léčebnou tekutinu do dýchacích cest a tím kratší bude čas inhalace. Údaj se obvykle udává v ml/min, přičemž inhalátory Laica disponují rozprašovacích výkonem až do hodnoty 0,4 ml/min.
Důležitá je také velikost částeček. Obecně platí, že do nejmenších zákoutí dýchacích cest proniknou spíš menší částečky mlhoviny. Tato informace je důležitá zejména pro rodiče, jejichž děti trpí astmatem anebo jiným průduškovým onemocněním. Ideální velikost inhalovaných částic se pohybuje mezi 1 – 6 μm. Jak ultrazvukové, tak kompresorové inhalátory Laica, které naleznete v naší nabídce, jsou schopné produkovat dostatek částic menších než 5 mikrometrů.
Pozor na již zmíněnou hlučnost. U ultrazvukových inhalátorů je tento parametr obecně nižší, proto jsou velmi vhodné zejména pro malé děti. U větších dítek je volba čistě ve vaší režii. Zajímat by vás měl také rozměr inhalátoru a informace o jeho doplňkovém příslušenství. Všechny
Laica inhalátory z naší nabídky jsou vybaveny jak praktickým náustkem, tak efektivní maskou, proto můžete sami zvolit, co bude dítku při inhalaci více vyhovovat. Všechny prodávané výrobky navíc splňují požadavky Evropské direktivy, takže jsou maximálně bezpečné.