Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Zkoumali jsme pro Vás kvalitu kohoutkové vody v ČR

Prvně nutno říci, že v České republice je voda velmi kvalitní, patří k nejkvalitnějším v Evropě a podle některých zdrojů dokonce i na celém světě. Přesto však se její chuť, vůně i barva může v různých částech České republiky lišit. Některým lidem voda z kohoutku nechutná a raději volí balené vody. Planeta Země začíná být plastovými odpady zavalená více a více a nyní je správný čas začít odpady redukovat, než bude pozdě. V mnoha restauracích si už „kohoutkovku“ objednáte, nebo dokonce dostanete na stůl zdarma.
A jak jste na tom Vy? Pojďte udělat něco dobrého pro naši planetu a přestaňte z obchodů tahat těžké balíky vod k Vám domů. Pijte vodu z vodovodu. Věděli jste, že jeden litr vody z kohoutku Vás průměrně vyjde na 7-9 haléřů (podle toho, kde v ČR bydlíte, zdroj: ČSÚ)? Kohoutková voda je navíc přísně a pravidelně kontrolována.

Pro ty z Vás, kterým voda z vodovodu nechutná, jsme zjišťovali, jaké faktory mohou mít na chuť, vůni a barvu vody vliv. A máme pro Vás skvělou zprávu. Se všemi faktory si poradí filtrační konvice od italské značky Laica.

Prvním faktorem, který ovlivňuje nejen chuť vody, je její tvrdost. Tvrdá voda je taková, ve které se nachází vysoký obsah rozpuštěných nerostů, zejména oxid vápenatý a oxid hořečnatý. Vysrážením těchto nerostů vzniká vodní kámen. Problémy s tvrdou vodou nemají dopad jen na chuť pitné vody. Dochází také k rychlejšímu opotřebení a zničení domácích spotřebičů. Ty jsou zanešené vodním kamenem, který zkracuje jejich životnost. Proto Vám doporučujeme filtrační konvice používat nejen na pití, ale i do všech vodních spotřebičů, jako jsou varné konvice, kávovary, zvlhčovače vzduchu, žehličky, parní generátory a parní čističe. Bi-flux filtr od značky Laica, který se do filtračních konvic Laica používá, si totiž s redukcí vodního kamene lehce poradí.  Tvrdá voda se v ČR nachází v Praze, ve Středočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a Olomouckém kraji.

Na vůni i chuť má negativní vliv chlór. Přidávat do kohoutkové vody chlór je nutné z důvodu čištění a zabránění šíření bakterií a virů vodou. Zápach chlóru je však nejčastějším důvodem, proč lidem kohoutková voda nechutná. I tento problém vyřeší filtrační konvice Laica a pěti stupňová technologie filtrování vody přes Bi-flux filtr.

Ve vodě se mohou vyskytovat těžké kovy. Působením lidské činnosti se těžké kovy dostanou do půdy a odtud do vody. Některé těžké kovy mohou být při vyšších koncentracích toxické (železo, měď, zinek). Např. na některých místech v Praze (hlavně na jihovýchodě) je voda moc železitá, její chuť nemusí všem uživatelům vyhovovat. Ale nezoufejte, filtry Bi-flux od Laica redukují těžké kovy, jako jsou olovo, měď, zinek, rtuť, hliník a železo, a tak Vás nepříjemné „železité“ chuti vody zbaví.

Dalšími látkami, které se mohou dostat do vody z půdy, jsou pesticidy a herbicidy. Jde o chemické látky, které se používají v zemědělství, a proto se odtud snadno dostanou do podzemních i povrchových vod. Pesticidy mají negativní dopady na zdraví člověka. Nebezpečné jsou hlavně pro těhotné. Dle Světové zdravotnické organizace pesticidy způsobují změnu v DNA a působí nepříznivě na vývoj plodu v těle matky. Nejlepší by bylo zabránit výskytu pesticidů přímo u zdroje, jenže použití pesticidů v zemědělství je i přes jejich regulaci dále (i nezákonně) využíváno. A tak Vám přinášíme řešení v podobě filtračních konvic Laica, které si s některými druhy pesticidů a herbicidů umí poradit.

Dusičnany se do vody dostanou obdobně jako pesticidy a herbicidy. Jde opět o látky, které jsou používány v zemědělství jako hnojiva. Hodnota dusičnanů ve vodě by se měla pohybovat v rozmezí 30-40 mg/l. Výskyt dusičnanů ve vodě je třeba hlídat zejména, pokud pijete vodu z vlastní studny. Ve studniční vodě se může hodnota dusičnanů dostat až nad 100 mg/l. V těle člověka se pak dusičnany přeměňují na karcinogenní dusitany. Dusičnany přijímané z vody mohou podle průzkumů podporovat vznik rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva a močového měchýře. Pro redukci dusičnanů ve vodě nabízí Laica speciální Bi-flux filtry NITRATE.    

Bílé zabarvení vody už je jen kosmetická vada, způsobená množstvím vzduchu rozpuštěného ve vodě. Vzniká tím, že studenou vodu proženete teplým potrubím, nebo pokud na kohoutku máte instalovaný perlátor, který provzdušňuje vodu. Bílé zabarvení je jen veliké množství malinkých bublinek, které vznikly po uvolnění vzduchu z vody. Stačí nechat vodu chvilku odstát. Nebo přefiltrovat konvicí Laica.

Co všechno umí Bi-flux filtry od značky Laica zjistíte na následujícím obrázku:

Filter Bi-Flux

Připravili jsme pro Vás mapku České republiky a Prahy se znázorněním kvality kohoutkové vody. Pokud bydlíte v některé z oblastí se zvýšeným obsahem zmíněných látek, nezoufejte. Filtrační konvice Laica si se všemi zmíněnými faktory hravě poradí.

Mapa

Mapa

A věděli jste, že teplá voda z kohoutku není určena na pití? Díky vysoké teplotě mohou ve vodě vznikat látky, které nejsou zdravotně závadné, ale ovlivňují chuť a vůni vody. Proto je teplá voda z kohoutku určena jen jako užitková a není doporučeno ji pít.

Pošlete článek známému