Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Zkraťte si dobu rekonvalescence na minimum

Ordinace lékařů se plní nemocnými pacienty. Mnozí odchází s diagnózou chřipky. Kvůli ní už někteří ředitelé škol vyhlásili chřipkové prázdniny, v lavicích totiž chybělo až 90 % školáků. Stejný scénář každoročně nastává také na pracovištích. Pokud jste si vylosovali onoho pomyslného „Černého Petra“ a aktuálně se s onemocněním horních a dolních dýchacích cest, záněty středouší a vedlejších dutin nosních nebo jinou zdravotní komplikací léčíte, máme pro vás tip, jak zkrátit dobu rekonvalescence na minimum a rychleji se tak vrátit k běžné denní náplni, koníčkům a rodině.

Neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní

Určitě jste slyšeli stokrát omílané moudro týkající se nejzákeřnější nemoci – rýmy. Právě ta je totiž doprovodným příznakem naprosté většiny onemocnění. Nutno zmínit, že v některých situacích může být extrémně obtížné se jí zbavit nebo bolavým dutinám ulevit. Spousta z nás míří s prvními příznaky nemoci do lékáren pro nějaký osvědčený lék z reklamy. Na druhou stranu si možná neuvědomujeme, že některé z komerčních a volně prodejných léků mohou při špatném nebo dlouhodobém užívání vyvolávat nepříjemnou závislost. Naštěstí existují méně drastické a mnohem přirozenější metody, jak se nepříjemné rýmy a dalších příznaků nemoci (případně alergie) zbavit. Řeč je o inhalaci, která může v některých případech zkrátit dobu trvání rýmy.

jak vyléčiť rýmu

Snadnější průběh nemoci a kratší doba rekonvalescence

Jak už jsme zmínili výše, pravidelným a správným inhalováním vhodného roztoku (tipy najdete zde), můžete zkrátit dobu rekonvalescence, ale také snížíte riziko případných komplikací (např. přesun infekce na jiné místo v těle). Inhalaci provádějte dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře. Pokud trpíte nemocí hrtanu nebo průdušek, mlhovinu vdechujte ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce. Trápí-li vás problémy s nosními dutinami, nadechujte se páry nosem přes masku. Tímto způsobem se zbavujete nadbytečného hlenu, zklidňujete nosní sliznici a odstraňujete bakterie a další případné nečistoty usazené na ní.

5 hlavních výhod inhalace:

  • Hlavní výhodou je dosažení vysoké koncentrace léčiva ve specifické oblasti (např. dutiny)
  • Částice tvořící aerosol pokrývají značnou plochu
  • Nebulizační (inhalační) léčba snižuje nežádoucí vedlejší účinky typické pro běžné metody (např. vznik závislosti na kapkách a sprejích do nosu)
  • Umožňuje silný lokální účinek bez celkového zatížení organismu
  • Díky moderním inhalátorům je inhalace vhodná i pro malé děti

Inhalace přirozeně zvlhčuje a ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk se nepotýká s nepříjemným pocitem sucha, který doprovází různá onemocnění a vyskytuje se i při nízké vlhkosti vzduchu nebo v prašném prostředí. Inhalace je zároveň nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem. Moderní inhalátory navíc odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest. Dále napomáhají k rozpouštění přebytečných hlenů, což vede k lepšímu vykašlávání a k uvolnění nosních dutin. Nesmíme zapomenout také na to, že inhalace celkově zlepšuje přirozené funkce sliznice dýchacích cest a tím zkracuje dobu rekonvalescence.

Kompletní nabídku najdete na našem e-shopu.

inhalátory Laica

Pošlete článek známému