19.10.2023
Aby vás chřipka nepoložila, případně jste se jí dokázali úplně vyhnout, je dobré začít co nejdříve pracovat na posílení imunitního systému. K tomu vám skvěle poslouží třeba potraviny a bylinky, které máte běžně doma. Řeč je například o kysané zelenině (skvělé je třeba kysané zelí nebo kimči), která patří mezi lokální superpotraviny upravující činnost trávicí soustavy, kde je uložena naprostá většina imunitního systému. Pomocníkem „z lednice“ jsou i červené papriky, obsahující vysoký podíl vitamínu C a další pro tělo nezbytné látky. Vedle nešlápnete ani s česnekem, který patří mezi přírodní antibiotika, borůvkami nebo dalšími bobulovitými lesními plody. Zařaďte do svého jídelníčku i vyšší obsah citrusů (klidně stačí vymačkaná šťáva) a antioxidantů třeba v podobě zeleného čaje matcha. Dost dobře vám poslouží také bylinky a dary přírody. Vyrazte ven třeba pro šípky, které se vyznačují vysokým obsahem vitaminů C a důležitých antioxidantů. Společně s kvítky echinacei (třapatka nachová) a plody goji nebo rakytníku si můžete připravit lahodný čaj, který posiluje imunitu a zároveň příjemně zahřeje v období podzimních plískanic. Oslaďte ho medem a popíjejte několikrát denně.
Na naši imunitu má neoddiskutovatelný vliv nejen složení stravy, ale také dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu. Nemusíte zrovna běhat maratony, každý den byste se ale měli alespoň na hodinku projít po venku. Chůze totiž patří mezi nejpřirozenější pohyb. Snadno navíc díky ní okysličíte mozek, načerpáte novou energii a zbavíte se špatné nálady.
Že vám plány na pobyt venku zhatily rozmary počasí? Nezoufejte! Podpořit imunitu můžete i pěkně z pohodlí domova. Stačí vyzkoušet sílu inhalace. Tuhle léčebnou metodu znali a aktivně využívali už ve starém Egyptě. Dnes už můžete inhalovat za pomocí inhalátorů, kteří pomůžou s podporou imunity, případně uleví od už „rozjetého“ onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Inhalace je nesmírně šetrným a moderním způsobem, jak se zbavit nepříjemných zdravotních komplikací nebo jejich průběh zmírnit, případně zkrátit dobu léčby. Některé zdroje dokonce tvrdí, že používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení může zabránit propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím snížit nezbytnost nasazení silnější medikace. Abyste snížili riziko propuknutí nemoci nebo zdravotních komplikací, je dobré pravidelně inhalovat od podzimu do jara a intenzivněji pak především v obdobích různých epidemií. Pokud vás trápí astma a jiné chronické plicní choroby, pak je dobré inhalovat preventivně po celý rok. Jak na správnou inhalaci radíme v tomhle článku.
Pokud prevence nepomohla a bacil si na vás „došlápnul“ v plné síle, nezapomínejte na dostatečný pitný režim (filtrovaná kohoutková voda, bylinné čaje, zeleninové šťávy nebo poctivý vývar), klid na lůžku a zvýšený příjem vitamínu C. Pokud se ani po týdenní léčbě váš zdravotní stav nelepší, bude pravděpodobně nutné navštívit lékaře.
Související produkty