12.01.2022
Metoda inhalování a napařování je stará skoro jako lidstvo samo. V dávných dobách obě zmíněné doporučoval třeba Hippokrates. Pacienti inhalovali třeba mentol nebo eukalyptus. Vůbec prvním, kdo v 1. století předepsal inhalaci siřičitou párou, byl Řek Pedanus Diascorides, otec farmaceutických věd. A inhalace se společně s napařováním dostává ke slovu i v dnešní době. A to obzvlášť v období nejrůznějších nemocí a epidemií. Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma zmíněnými metodami? A která z nich je účinnější? Prozradíme na následujících řádcích.
Napařování znaly a hojně praktikovaly třeba naše babičky. Možná si ještě z dětství vybavujete martyrium, které jste zažívali při inhalování vonných par nad hrncem s hlavou zakrytou ručníkem, která během chvilky zrudla, a polil ji horký pot. Samotný proces napařování spočívá v nahřívání pokožky a dutin horkou párou. Ta vzniká z vody zahřáté na bod varu, ze které se postupně odpařují volné silice (například éterické oleje, bylinky apod.)
Nevýhodou napařování je poměrně nízká účinnost. Většinu par totiž vstřebá pokožka a do vnitřních prostor dýchacího ústrojí se horká pára často vůbec nedostane (případně se sem dostane jen ve velmi omezeném množství). Další nevýhodou je jistý diskomfort, který během napařování vzniká, nehledě na to, že jedinci s citlivější pokožkou mohou po napařování trpět popraskanými žilkami v obličeji, což představuje nepříjemný estetický problém.
K inhalování hrnec s horkou vodou nepotřebujete. Veškerý proces a relaxační proceduru totiž zajistí speciální přístroje – tzv. nebulizátory neboli inhalátory třeba oblíbené italské značky Laica. Moderní přístroje, které dále rozdělujeme na ultrazvukové a kompresorové (rozdíly mezi nimi najdete v tomhle článku) vpravují léčivo přímo do dýchacích cest, kde začne okamžitě účinkovat. Odpadají tak starosti s vedlejšími účinky, které mohou nastat při perorálním užívání. Inhalace navíc pročistí dýchací cesty od případných choroboplodných zárodků, rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání, zklidňuje nosní sliznice a uvolňuje ucpaný nos a v neposlední řadě posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu. Díky moderním inhalátorům je navíc inhalace příjemnou a relaxační procedurou bez vedlejších účinků.
Pokud bychom tedy porovnali obě zmíněné metody, pak dojdeme k závěru, že ačkoli napařování můžete provádět i bez potřebného vybavení, ve finále je mnohem účinnější inhalace ve společnosti moderních inhalátorů Laica, které mohou zkrátit dobu nutnou k rekonvalescenci, posílit přirozeným způsobem obranyschopnost dýchacích cest a zároveň jsou oblíbenou relaxační technikou bez vedlejších účinků.
V našem srovnání tak vyhrávají na plné čáře!
Související produkty